Za znásilnění a vydírání soud Cimickému uložil pět let vězení a zákaz činnosti

Praha 15. listopadu (ČTK) - Za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání Obvodní soud pro Prahu 8 nepravomocně uložil psychiatru Janu Cimickému pět let vězení, na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe.

Česká tisková kancelář

Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby, potrestal ho nejpřísnějším možným trestem. Šestasedmdesátiletý psychiatr k jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Proti rozsudku jeho obhájce podal odvolání k Městskému soudu v Praze.

Soudce Petr Novák konstatoval, že Cimickému přitížilo, že trestnou činnost páchal po dobu 40 let a také počet trestných činů. Psychiatr podle něj využil nouze a tísně žen, které k němu přicházely jako k lékaři a zneužil svého postavení k uspokojování vlastních sexuálních potřeb. Jako další přitěžující okolnosti zmínil soudce fakt, že některým ženám bylo méně než 18 let a následky, které psychiatr poškozeným způsobil.

O dopadu na životy poškozených žen hovořila po vynesení rozsudku i státní zástupkyně Martina Adámková. Soud ale podle ní vedl proces šetrně a ohleduplně. Žalobkyně v závěrečné řeči Cimickému pětiletý trest navrhla. Jako jeden z důvodu uvedla, že lékař neprojevil žádnou sebereflexi a poškozeným se jakkoli neomluvil. Podle obhájce Cimického Miroslava Kučerky ale Cimický zastává názor, že pokud by kontaktování bývalých pacientek mohlo ženám způsobit sekundární viktimizaci, kontaktovat je nebude. Rozsudek obhájce považuje za další právní názor na případ, vyčká na rozhodnutí odvolacího soudu.

Podle právní zástupkyně poškozených Lucie Hrdé byl výslech pro ženy velmi náročný, rozhodnutí soudu uvítaly.

Soudce v odůvodnění verdiktu také uvedl, že Cimický sice dosud byl formálně bezúhonný, trestnou činnost ale podle něj páchal prakticky celý svůj dospělý život, jenom nebyl odhalen. Bezúhonnost proto v případu jako polehčující okolnost neuznal.

O sexuálním napadení ze strany Cimického informovala herečka a zpěvačka Jana Fabiánová v říjnu 2021 na sociální síti v reakci na informace, že má lékař dostat od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Plánované udělení ocenění zmínil mezi důvody, proč se ženy rozhodly promluvit, i soudce. Jako největší důvod ale ženy podle něj uváděly, že chtějí spravedlnost za to, co se jim stalo.

Fabiánová ČTK řekla, že verdikt považuje za spravedlivý. Doufá, že verdikt bude signálem pro oběti v dalších obdobných kauzách, aby se nebály promluvit.

"Ochota obětí nahlásit sexuální násilí souvisí s jejich důvěrou, že případ bude spravedlivě prošetřen. V minulosti se takové záležitosti hojně zametaly pod koberec, oběti byly zpochybňovány a zesměšňovány. Věděly, že když případ nahlásí, je velká pravděpodobnost, že se celá kauza otočí proti nim. To se mění," uvedla k rozsudku socioložka Lucie Jarkovská z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity.

Podle nepravomocného rozsudku musí Cimický poškozeným ženám také zaplatit náhradu nemajetkové újmy. Ženy po lékaři požadovaly dohromady zhruba šest milionů korun. Podle právní zástupkyně poškozených Lucie Hrdé byly výslechy pro ženy velmi náročné, rozhodnutí soudu ale poškozené uvítaly.

Téměř čtyř desítek skutků se Cimický podle nepravomocného verdiktu dopustil mezi lety 1979 a 2019. Ženy, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, podle soudu lékař osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou i studentky, které byly v bohnické léčebně na praxi. Různá právní kvalifikace žalovaných skutků souvisí se změnou trestního zákoníku v roce 2010.

Psychiatr a spisovatel Cimický působil v bohnické léčebně téměř čtvrtstoletí. V letech 1981 až 1996 tam byl primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení. Někdejší Cimického nadřízený psychiatr Zdeněk Bašný u soudu vypověděl, že odchod Cimického v roce 1996 souvisel s obtěžováním pacientek. Cimický byl v roce 2022 vyloučen z České lékařské společnosti a ze všech jejích organizačních složek.

Obžalovaný lékař se zúčastnil pouze prvního hlavního líčení v lednu, kdy odmítl, že by se dopustil znásilnění či jakéhokoli sexuálního nátlaku. Uvedl, že jeho jednání bylo vždy vedeno "pouze a jedině s úmyslem a cílem léčit pacienta". Pokud ho některá z pacientek pochopila jinak, omlouvá se a chápe to jako profesní selhání, uvedl psychiatr.

Jednání provázel velký zájem médií, kvůli množství novinářů a kameramanů soudce vyhlášení rozsudku na poslední chvíli přesunul do větší jednací síně. Na jednání soud vydával vstupenky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články