Vláda schválila daňový balíček, snižuje DPH u ubytování

Praha 25. května (ČTK) - Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na deset procent. Dále by se měla snížit o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V daňovém balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí, které navrhuje balíček projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů. Tzv. zelená nafta je nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů prokazatelně spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu.

Asociace hotelů a restaurací ČR podle svého prezidenta Václava Stárka vítá snížení sazby u ubytovacích služeb jako dlouhodobou pomoc podnikatelům v cestovních ruchu. "Snížení jsme navrhovali už loni, když se řešilo DPH pro stravovací služby," řekl Stárek. Díky nižší sazbě se vyrovná i konkurenceschopnost ubytovacích zařízení vůči okolním zemím. V Německu platí podle Stárka sedmiprocentní sazba, v Polsku osmiprocentní, v Maďarsku ubytování podléhá pětiprocentní sazbě. V Rakousku a na Slovensku je sazba desetiprocentní.

"Pětiprocentní snížení daně u jízdného za vleky představuje z pohledu státu marginální výpadek příjmů, provozovatelům lyžařských areálů ale tyto prostředky významně pomohou. A to zvláště po letošní zkrácené sezoně," uvedl ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Podle jednatele SkiResortu Černá Hora-Pec Petra Hynka se snížením DPH podnikatelům provozujícím lanové dráhy i vleky také zjednoduší administrativa. Tržby nyní museli složitě rozpočítávat. Pro lanové dráhy totiž od loňska platí sazba deset procent. Podle podnikatelů je desetiprocentní sazba na vleky obvyklá například pro Rakousko, Slovinsko, Francii nebo Itálii.

Snížení silniční daně, kterou určuje mimo jiné podle počtu náprav a váhy silniční zákon, by mělo platit zpětně od počátku letošního roku. Projevit by se to tak mělo i snížením záloh, které se mají na tuto daň letos platit.

Zároveň vláda schválila širší možnosti pro obce při osvobození od daně z nemovitých věcí. Nyní obce mohou zcela nebo částečně osvobodit od daně z nemovitostí na svém území obecně závaznou vyhláškou nemovitosti dotčené živelní pohromou. Nově k tomuto budou moci přistoupit i v případě dalších mimořádných událostí, jako jsou pandemie, krizová opatření podle krizového zákona nebo průmyslové havárie. Toto osvobození bude možné uskutečnit i zpětně.

V případě daňové ztráty si v současnosti mohou podnikatelé a firmy uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla.

"Pokud tedy poplatník v důsledku nouzového stavu vykáže za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, bude si moci o tuto ztrátu zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018," uvedlo MF.

V případě DPH má ČR nyní tři sazby. Základní sazba je 21 procent, první snížená 15 procent a druhá snížená deset procent. Konkrétní seznam zboží a služeb, které spadají do jednotlivých sazeb, jsou v přílohách zákona o DPH. Daň je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu, loni z daně rozpočet získal 291,3 miliardy korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články