Povinné spoření firem náročným profesím se má odstupňovat podle počtu směn

Praha 13. ledna (ČTK) - Povinné spoření firem na penzi lidem s rizikovou prací se má podle koaličního návrhu odstupňovat podle počtu odpracovaných směn. Zaměstnavatel by tak musel náročným profesím odkládat čtyři, nebo tři procenta ze mzdy.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Pokud by měl pracovník rizikové dvě či tři směny za měsíc, firma by mu šetřit na případný dřívější důchod nemusela. Počítá s tím návrh zákona, který připravila koaliční skupina. ČTK to dnes řekl poslanec a člen přípravného týmu k návrhu Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Povinný příspěvek zaměstnavatele do spoření na stáří má nahradit možnost dřívějšího důchodu při náročné profesi. Podle důchodové reformy mohou chodit do penze dřív bez krácení pobírané částky podle počtu odpracovaných směn jen lidé z nejrizikovější čtvrté kategorie, tedy asi 12.000 osob. Dalších 108.000 lidí ze třetí kategorie, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi, vládní poslanci z reformní novely při jejím projednávání ve Sněmovně vyškrtli. Reagovali tak na prosazení pomalejšího navyšování důchodového věku. Dohodli se místo toho na spoření. Podle počátečních informací měly firmy zaměstnancům s rizikovou prací odkládat čtyři procenta.

"Je to odstupňováno podle počtu směn. V případě, že pracovník odslouží všechny směny ve svém měsíčním úvazku v náročných profesích, tak by to měla být čtyři procenta. Pokud to bude do poloviny směn, tak tři procenta. Pokud jsou to nejvýše dvě či tři směny - to znamená výjimečně - tak tam by odvod (na spoření) takto povinný nebyl," uvedl Kohajda.

Podle něj už teď zaměstnavatel počet směn, které zaměstnanec odpracoval v rizikových podmínkách, musí sledovat a vykazovat. "Není to žádná nová administrativa pro zaměstnavatele, už to dělá dnes, jen pro jiný účel, takže to spojíme ještě s tímto účelem (se spořením na stáří)," řekl Kohajda.

Návrh připravila skupina zástupců všech čtyř koaličních stran. Společně zákon předloží dva zákonodárci z každé vládní strany a jako poslanci i ministři práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a financí Zbyněk Stanjura (ODS). Koalice původně slibovala, že normu sepíše do konce loňského roku. Před necelým týdnem ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že návrh se objeví ve sněmovním systému minulý pátek. Podle Kohajdy to bude dnes.

"Je to návrh nového zákona, který bude výhradně k této problematice, to znamená k příspěvku pro tyto profese," uvedl lidovecký poslanec.

Komu všemu by měl zaměstnavatel povinně přispívat na stáří, není zatím jasné. Jurečka už dřív řekl, že by to měli být pracovníci třetí kategorie, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi. Kohajda zmínil dnes i hluk. Rizikových faktorů je celkem 13.

Jurečka ČTK minulý týden řekl, že navrhuje, aby se povinný příspěvek zaměstnavatelů pracovníkům s prací v riziku zavedl už letos od července, ne až od ledna 2026. Podle Kohajdy se koalice bude chtít dohodnout s opozicí na tom, aby Sněmovna normu projednala zrychleně a schválila ji hned při prvním projednávání.

Odbory kritizují, že s nimi vláda řešení dřívějších penzí pro část lidí s rizikovou prací neprojednala. Považují to za porušení sociálního dialogu. Obávají se toho, že návrh pracovníkům z takzvané třetí kategorie proti nynějšímu stavu nic navíc nepřinese. Předáci odborové konfederace poukazují na to, že podle kolektivních smluv už teď firmy spoří všem zaměstnancům.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články