MŠMT chystá školskou novelu s duálním vzděláváním, jednala o ní tripartita

Praha 6. května (ČTK) - Ministerstvo školství připravuje novelu školského zákona, která má zavést prvky takzvaného duálního vzdělávání. Chce ji prosadit v tomto volebním období. Odborný praktický výcvik by mohly poskytovat firmy, které by měly certifikát od zaměstnavatelských svazů.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Zaměstnavatelům a odborářům dnes legislativní změny na tripartitním zasedání představil.

Duální vzdělávání má spojit školní odbornou přípravu s praxí. Podílet se na něm mají zaměstnavatelé. O nastavení v novele se jedná. Řeší se třeba ověřování způsobilosti k poskytování praktického vyučování či možnosti úhrady.

"Dnes jsme tripartitě představili návrh paragrafového změní novely školského zákona, která počítá s tím, že na dobrovolné bázi, smluvním základě by bylo rozšířeno odborné vzdělávání o možnost odborného výcviku ve firmách, které by byl certifikovány zaměstnavatelskými svazy," uvedl Bek. Podle něj na předloze spolupracují zaměstnavatelé, debatuje o ní školská tripartita a návrh má také podporu odborů.

Bek dodal, že by se mělo do dvou týdnů uskutečnit ještě další jednání. "Hospodářská komora má alternativní návrhy k legislativnímu ukotvení změn. Chceme se dohodnout na společném postupu, abychom změny v tomto období dokázali zavést. Slibujeme si významné propojení vzdělávání s praxí ve firmách a zapojení zaměstnavatelů do řízení procesu vzdělávání, aby absolventi odpovídali potřebám trhu práce," řekl Bek.

Podle ministra se změny nedotknou ale jen středoškolské přípravy. Ministerstvo připravuje i novelu vysokoškolského zákona, která by měla vytvořit podmínky pro profesní programy na vysokých školách. "I tam jednáme o formách zapojení zaměstnavatelů," dodal Bek.

Po zavedení duálního školství volají právě zaměstnavatelé. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy se o modelu diskutuje už léta. Podnikatelé odborné vzdělávání sami začali testovat v Moravskoslezském kraji v roce 2017, poté se přidaly další čtyři kraje a zapojilo se 34 firem, upřesnil Rafaj. "Na stole jsou dva legislativní návrhy. Nejde o to, který se použije, ale aby se to stihlo přijmout," uvedl prezident svazu. Podotkl, že zaměstnavatelé podpořili požadavek odborů na ukotvení kompenzace studentům za jejich odvedenou práci při přípravě ve firmách.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články