Jedním z nich se stal i politolog Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, jehož jmenování prezident v roce 2015 odmítl. Stejně jako u fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta to tehdy zdůvodnil jejich údajnými prohřešky z minulosti. Všichni tři se obrátili na soud, Eichler ale na rozdíl od dvou ostatních v roce 2016 svou žalobu na prezidenta stáhl.
Soud loni pravomocně rozhodl, že nejmenování Fajta a Ošťádala nebylo v souladu se zákonem. Zeman je přesto zatím profesory nejmenoval.
Kromě Eichlera jmenoval Zeman v prosinci dalších 79 profesorek a profesorů, jejich jmenování schválila rovněž vláda. Jmenovací dekrety předává po domluvě s prezidentem ministr školství.
Návrhy na profesory podalo 17 vysokých škol. Nejvíce jich přišlo z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Masarykovy univerzity a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Mezi novými profesory je 17 žen. Asi šestina těch, kteří dnes převezmou dekrety, jsou lékaři. Další jsou mimo jiné technici, chemici, zástupci přírodovědných či uměleckých oborů, lingvisti, právníci nebo ekonomové.
Jmenovací dekret má převzít mimo jiné hudebník Vladislav Bláha, který jako první český kytarista odehrál recitál v Carnegie Hall v New Yorku. Do prestižního stánku, který je metou mnoha světových hudebníků, se dostal v roce 2014 při příležitosti 25. výročí sametové revoluce v Československu. V Česku Bláha působí na Konzervatoři Brno a Janáčkově akademii múzických umění.
Dalšími novými profesory jsou třeba přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Alan Stolz či advokát Tomáš Gřivna, který u soudů zastupoval lobbistu Marka Dalíka nebo bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.
Diskuze k článku ()