Korespondenční volbu z ciziny začne Sněmovna schvalovat ve středu

Praha 6. června (ČTK) - K závěrečnému schvalování uzákonění možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí se Sněmovna sejde příští týden ve středu. Mimořádnou schůzi dnes svolala z podnětu poslanců vládního tábora její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Česká tisková kancelář

Očekává se, že závěrečné kolo projednávání koaliční volební novely zabere zákonodárcům několik dnů, jako tomu bylo při jejím prvním a druhém čtení.

Zákony můžou poslanci schvalovat podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Návrhy, aby Sněmovna rozhodla o vyčlenění dalších dnů či hodin pro třetí čtení předloh, může opozice zablokovat. Závěrečné projednávání sporné korespondenční volby tak bude pravděpodobně pokračovat také v pátek a možná v dalším týdnu.   

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

Projednávání korespondenční volby v úvodním kole i ve druhém čtení poslanci opozičních ANO a SPD brzdili. Obě hnutí se u krajanů v minulých volbách do Sněmovny netěšila takové oblibě jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí varovali také třeba před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby. Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasili. Korespondenční hlasování podle vládních poslanců zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.   

Sněmovna v původní koaliční novele patrně upraví v závěrečných hlasováních některé parametry hlasování poštou, jak je navrhl ústavně právní výbor. Chce například to, aby se hlasy z ciziny započítávaly do čtyř největších krajů místo dvou, což by mělo snížit jejich vliv na rozdělování mandátů. I v případě, že by volič odhlasoval poštou, zůstalo by mu právo volit později osobně na zastupitelském úřadu. Hlas zaslaný poštou by se v takovém případě vyřadil. Opatření souvisí s možným ovlivňováním voliče při korespondenčním hlasování jeho okolím.

Dolní komora koaliční většinou pravděpodobně zamítne návrh lídra SPD Tomia Okamury na zamítnutí celé předlohy. Uspět by neměly ani úpravy, které za ANO podali Radek Vondráček a Berenika Peštová. Vondráčkovy pozměňovací návrhy se týkají odkladu účinnosti novely na rok 2026 a vyloučení voleb do Evropského parlamentu z možnosti korespondenční volby kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování. Peštová prosazuje zúžení možnosti hlasování poštou z ciziny na ty Čechy, kteří v Česku mají trvalé bydliště, nemovitost nebo v tuzemsku platí daně či odvody.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články