Novela energetického zákona

Dnem 1. 1. 2024 své účinnosti nabyl, ovšem s výjimkou řady ze svých ustanovení, zákon, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 469/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Obnovitelné zdroje energie
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k této rozsáhlé novele o dohromady více než dvou stovkách změnových bodů vysvětluje, že byla připravena za účelem adekvátní reakce na aktuální problémy na trhu s energiemi. Popisuje, že si kritická situace vyžádala přijmout opatření pro zvýšení energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky. 

Konkrétně jde především o zavedení energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje jako nových účastníků trhu, čehož podstatou je tzv. komunitní energetika, respektive samovýroba elektřiny, jejíž výhody a nevýhody se optimalizují zapojením většího počtu subjektů v rámci určité komunity. 

Zaveden je rovněž pojem zranitelný zákazník, a to z důvodu zvláštní ochrany těchto znevýhodněných zákazníků týkající se jejich práv podle energetického zákona či povinností provozovatelů distribuční soustavy vůči nim. Dále též, a to především v souvislosti s rozvojem sdílení elektřiny, dochází k úpravám v daňových předpisech.

Obecně tak bylo ambicí zákonodárce prostřednictvím této novely nastavit legislativní prostředí, které umožní jak fyzickým, tak právnickým osobám zajistit energii na pokrytí jejich potřeb, jež bude cenově dostupná a bude z národních zdrojů. Má jít o zásadní krok k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články