Bylo vydáno v intencích § 2a zákona č. 367/2021 Sb., o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, ve znění zákona č. 465/2023 Sb., jenž stanoví, že podporu energetické bezpečnosti České republiky prostřednictvím výroby elektřiny v nízkouhlíkových výrobnách na území České republiky a zvýšení podílu elektřiny z nízkouhlíkových výroben na hrubé konečné spotřebě energie v České republice lze zajistit prostřednictvím smlouvy o výkupu nebo smlouvy o vyrovnávacím režimu, přičemž způsob takové podpory energetické bezpečnosti České republiky stanoví nařízením vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu do 4 let ode dne vydání rozhodnutí o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny podle energetického zákona v nízkouhlíkové výrobně.
Ustanovení § 1 nového nařízení č. 316/2024 Sb. pak uvádí, že způsobem podpory energetické bezpečnosti České republiky na základě vydání rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny ze dne 27. dubna 2021, č. j. MPO 281543/21/41100/4100, je smlouva o výkupu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom stručně vysvětluje, že nařízení bylo přijato za účelem stanovení nástroje podpory investora nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Důvodová zpráva pak blíže popisuje, že příslušné rozhodnutí o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny v lokalitě Dukovany bylo Ministerstvem průmyslu a obchodu vydáno dne 27. 4. 2021, když šlo o rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu ze dne 27. 4. 2021, č. j. MPO 281543/21/41100/41000, o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny, kterým byla podle § 30a energetického zákona udělena státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny „Nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany“. Vláda dne 20. 7. 2020 svým usnesením č. 755/20 „k financování nových jaderných zdrojů v České republice“ schválila model financování pro nové jaderné zdroje, když z příslušného materiálu vyplývá, že má být použit mechanismus výkupu elektřiny prostřednictvím smlouvy o výkupu mezi státem a oprávněným investorem, přičemž tento způsob podpory měl být zapracován do zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice.
Jak důvodová zpráva pokračuje, vzhledem k tomu, že financování nových jaderných zdrojů je považováno za veřejnou podporu, požádala Česká republika Evropskou komisi o její notifikaci. Vývoj v procesu přípravy a realizace výstavby (prvního bloku) nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany dospěl dne 30. 4. 2024 do fáze vydání povolení veřejné finanční podpory Evropskou komisí způsobem „smlouva o výkupu“ pro nový jaderný zdroj (první blok) v lokalitě Dukovany o maximálním výkonu 1200 MWe.
V době schválení zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a nastavení smluvního uspořádání mezi státem a investorem byl možný jediný způsob podpory, a to „smlouva o výkupu“; alternativní způsob podpory, smlouva o vyrovnávacím režimu, byl do zákona následně doplněn jeho novelizačním zákonem č. 465/2023 Sb., a to s účinností od začátku roku 2024.
Nové nařízení tedy stanovuje jako způsob podpory „smlouvu o výkupu“, přičemž na jeho základě má být podepsána „smlouva o výkupu“ pro první blok nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany; „smlouva o výkupu“ pro druhý blok nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany může být podepsána na základě ev. budoucího rozhodnutí Evropské komise o souhlasu s poskytnutím veřejné podpory pro druhý blok. Tak alespoň vysvětluje důvodová zpráva.
Diskuze k článku ()