Novelou daňového řádu došlo k prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání v případě, že daňoví poplatníci podají daňové přiznání elektronicky. § 136 odst. 2 daňového řádu nově zní:
(2) Lhůta pro podání daňového přiznání podle odstavce 1 se prodlužuje na
a) 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo daňové přiznání podáno elektronicky, nebo
b) 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, pokud 1. daňový subjekt má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo 2. daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně daňové přiznání podal poradce.
Z výše uvedeného je zřejmé, že daňovému poplatníkovi (fyzické či právnické osobě) končí základní lhůta 1. 4. 2021, a to bez ohledu na to, zda podá daňové přiznání elektronicky, či papírově. Pokud ale přiznání v základní lhůtě nepodá, získá jeden měsíc navíc za podmínky, že ve lhůtě do 3. 5. 2021 podá své daňové přiznání výhradně elektronicky. Osoby, které mají ze zákona zřízenou datovou schránku, musí podání učinit pouze elektronicky, takže pokud daňové přiznání nepodají v základní lhůtě, mají lhůtu prodlouženou v podstatě automaticky. Termín 3. 5. 2021 platí letos s ohledem na to, že 1. 5. 2021 je sobota. První pracovní den po skončení lhůty tak připadá na pondělí 3. 5. 2021.
Je potřeba si uvědomit, že podání daňového přiznání po řádném tříměsíčním termínu pro podání ovlivní zákonnou lhůtu nejen u daně z příjmů, ale i u sociálního a zdravotního pojištění, pokud OSVČ měla povinnost podat přehledy a zaplatit pojištění. Zákonná lhůta má vliv i na případnou vratku přeplatku na dani z příjmů. Pokud fyzická osoba využije elektronické podání (tzn. lhůta pro podání přiznání a platbu daně skončí 1. 5. 2021, respektive 3. 5. 2021) a požádá o vratku přeplatku, bude přeplatek vrácen do 1. 6. 2021, respektive do 3. 6. 2021.
Zdroj: bnt journal
Diskuze k článku ()