Novela vyhlášky o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin

Dne 1. 8. 2024 své účinnosti nabyla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 5/2020 Sb., o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byla publikována pod č. 216/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo zemědělství k této relativně krátké novele přibližuje, že byla zpracována v souvislosti s novelou zákona o rostlinolékařské péči publikovanou pod č. 273/2022 Sb., přičemž hlavním cílem je stanovit, že hraboš polní je škodlivý organismus, který opakovaně dosahuje kalamitního prahu. 

Důvodová zpráva pak blíže popisuje, že zákon o rostlinolékařské péči se komplexně věnuje úpravě kalamitních prahů a kalamitních stavů škodlivých organismů, když škodlivé organismy, které na základě svých biologických vlastností a s nimi spojených epidemických rizik opakovaně dosahují kalamitního prahu a při rozšíření na rozsáhlém území mohou představovat riziko vzniku hospodářsky významné škody nebo ohrožení zdraví lidí či zvířat anebo ohrožení životního prostředí, mají být stanoveny prostřednictvím prováděcího právní předpisu, stejně tak jako mají být stejným způsobem stanoveny jejich kalamitní prahy.

Na základě stanoviska věcně příslušné výzkumné instituce, a sice Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., konkrétně Vědeckého výboru fytosanitárního a životního prostředí, je na seznam škodlivých organismů, které opakovaně dosahují kalamitního prahu, zařazen škůdce rostlin hraboš polní. Pro tohoto škůdce je totiž vědecky získanými a publikovanými daty prokázáno, že se jeho populace na území České republiky opakovaně přemnožují, resp. přesahují kalamitní práh. Kalamitní práh hraboše polního je pak odvozen od hrabošem působené škody na výnosech zemědělských plodin na jednotce plochy, přičemž konkrétní hodnoty kalamitního prahu byly dány na základě studie zpracované Vědeckým výborem fytosanitárním a životního prostředí, jak důvodová zpráva dále rovněž uvádí.

Zákon o rostlinolékařské péči dále, a to v zájmu právní jistoty, upravuje, že informace týkající se rostlinolékařského pasu, které má oprávněný provozovatel zaznamenat podle čl. 69 odst. 3 písm. c) evropského nařízení 2016/2031, o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, stanoví prováděcí právní předpis. To aktuální novela rovněž zohledňuje, když tyto informace mají být vymezeny na základě dosavadních zkušeností z praxe a s ohledem na princip vysledovatelnosti. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články