Kontroverze 1

Nařízení vlády o stanovení území, na kterých nelze vymezovat akcelerační oblasti

Dne 1. 1. 2026 své účinnosti nabývá nařízení vlády o stanovení území, na kterých nelze vymezovat akcelerační oblasti. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv bylo publikováno pod č. 507/2025 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vydáno v intencích nového zákona č. 249/2025 Sb. o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie a v návaznosti na evropskou směrnici 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů stanovuje území, na kterých s ohledem na ochranu životního prostředí, státní památkovou péči, zajišťování obrany a bezpečnosti státu, lázeňství, letectví nebo veřejnou meteorologickou službu nelze vymezovat akcelerační oblasti. Akcelerační oblastí se přitom ve smyslu zmíněného zákona rozumí oblast vymezená za účelem urychlení využití obnovitelného zdroje energie.

Dle evropské směrnice 2023/2413 označované jako RED III a měnící výše zmíněnou směrnici 2018/2001 by jako akcelerační oblasti měla být vymezována taková území, v nichž se neočekává, že zavedení určitého druhu obnovitelného zdroje energie bude mít významný dopad na životní prostředí, přičemž směrnice rovněž stanovuje vodítka, jaké plochy upřednostnit a jaká území mají být naopak zcela vyloučena, a to především pokud jde o limity vztahující se k ochraně životního prostředí a primárně biodiverzity.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Kontroverze 2