Vláda jím podle § 64b odst. 4 zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, ve znění po novele č. 197/2024 Sb., určuje, že státy původce a označení jejich dokumentů v intencích daného ustanovení jsou Spojené státy americké s označením dokumentu „Controlled Unclassified Information“ nebo „CUI“, a dále Švédské království s označením dokumentu „Sekretess“.
Zmíněný § 64b zákona o archivnictví a spisové službě, jenž byl do něj vložen výše uvedenou novelou č. 197/2024 Sb., přitom upravuje nakládání s dokumenty v oblasti obrany označenými "OMEZENÝ PŘÍSTUP".
Důvodová zpráva blíže popisuje, že tato nová právní úprava reaguje na zvyšující se množství dokumentů a informací předávaných České republice jinými státy v oblasti obrany, přičemž se jedná o informace, které nejsou utajovanými informacemi, ale ve státu původu je jim poskytována právní ochrana před neoprávněným přístupem, resp. uvedené informace jsou poskytovány pouze osobám, které je potřebují k výkonu své funkce, k pracovní nebo jiné obdobné činnosti (tzv. princip „need to know“).
Jak důvodová zpráva pokračuje, Česká republika se při přijetí takové informace zavazuje respektovat režim původce, který spočívá v řízeném přístupu k informacím a dokumentům v souladu se závazky České republiky. Případné poskytnutí takové informace třetí osobě by znamenalo porušení závazku České republiky v souvislosti s předáním takové informace.
Deklarovaným cílem nového nařízení tedy je naplnit nové zákonné zmocnění a vymezit státy původce takových dokumentů a jejich označení. Nařízení tak vymezuje nezbytné informace k označování dokumentů v oblasti obrany slovy „OMEZENÝ PŘÍSTUP“, čímž pomáhá realizovat obecný cíl zamezit přístupu neoprávněným osobám k vybraným informacím v oblasti obrany.
Diskuze k článku ()