Je zaměřené na získání základních znalostí a dovedností pro výkon profese mediátora. Vzdělávací program je základem přípravy ke zkouškám mediátora. Získané znalosti a dovednosti jsou však široce využitelné v dalších profesích i v osobním životě. Výcvik staví na vyváženém propojení vědomostí s praktickými dovednostmi a zkušenostmi, na úzké spolupráci akademické půdy a praxe. Tomu také odpovídá složení lektorského týmu. Důraz je kladen na interaktivní formu se snahou reagovat na vzdělávací potřeby účastníků.
Cíle vzdelávacího programu
Absolvent získá znalosti o konfliktech a různých metodách jejich řešení. Seznámí se s tím, co je mediace, jak je charakterizovaná a na jakých principech funguje. Bude umět navázat respektující a důvěryhodný vztah s klienty, strukturovat proces mediace a vést ho s využitím zejména technik aktivního naslouchání a vyjednávání. Bude mít přehled o oblastech uplatnění mediace. Vzdělávací program je základem přípravy ke zkouškám mediátora. Znalosti a dovednosti jsou však široce využitelné v osobním i profesním životě.
Cílová skupina
Výcvik je určený budoucím mediátorům, ale také těm, kteří při výkonu svého povolání potřebují umět řešit konfliktní situace – advokátům, soudcům, podnikovým právníkům, vedoucím pracovníkům, personalistům, sociálním pracovníkům, psychologům, pedagogům, pracovníkům veřejné správy, policistům, poradenským pracovníkům a dalším zájemcům o problematiku mediace.
Průběh výcviku
Výcvik probíhá interaktivní formou, po krátkém výkladu tématu vždy následují praktická cvičení, trénink v modelových situacích, diskuze. Lektoři vycházejí ze zkušeností účastníků, poskytují zpětnou vazbu, vytváří bezpečné prostředí pro sdílení a rozvoj. I když má výcvik daný obsah, snažíme se ho přizpůsobit potřebám účastníků.
Ukončení výcviku
Účastník obdrží osvědčení o úspěšném absolvování vzdělávacího programu vydané Univerzitou Palackého v Olomouci (podmínkou je min. 90 % účast na výuce).
Témata podle jednotlivých vzdělávacích bloků
Výcvik je rozdělený do čtyř třídenních bloků po 25 hodinách.
1. Konflikty, způsoby řešení konfliktů, mediace, principy mediace
2. Proces mediace, vyjednávání, komunikační techniky
3. Účastníci mediace, jejich role a vztahy, role mediátora
4. Etický rámec mediace, oblasti uplatnění mediace
Lektorský tým
doc. PhDr. LENKA HOLÁ, Ph.D.
Vysokoškolská učitelka, zapsaná mediátorka, lektorka v oblasti mediace. Je podporovatelkou mediace v ČR a rozvoje profese mediátora, autorkou knih o mediaci a garantkou programu. Má více jak dvacetiletou praxi jako mediátorka v civilní i trestní oblasti. V posledních letech se také zaměřuje na zavedení praktického výkonu mediace na vysokých školách a ve zdravotnictví.
RNDr. JIŘÍ PLAMÍNEK , CSc.
Jeden z prvních českých mediátorů, lektor metod řešení konfliktů a vyjednávání, autor několika knih k dané problematice. V posledních patnácti letech se zaměřuje především na spory mezi firmami a uvnitř firem. Zkušenosti má z oblasti řešení ekologických a komunitních sporů, působil jako mediátor v diplomacii.
PhDr. DANA RABIŇÁKOVÁ
Psycholožka, mediátorka, lektorka v oblasti mediace. Zaměřuje se na rodinnou mediaci a řešení sporů v obci (vícestranné spory v oblasti ekologické, dopravní, sociální, soužití národnostních menšin). Je spoluzakladatelka smírčích rad v několika městech ČR, spoluautorka metodiky pro peer-mediaci ve školách.
Termíny výcvikových bloku
1. blok: 9.–11. 1. 2025
2. blok: 23.–25. 1. 2025
3. blok: 6.–8. 2. 2025
4. blok: 13.–15. 2. 2025
Místo konání
Právnická fakulta Univerzity Palackého
17. listopadu 8, Olomouc 779 00
Budova B | učebna B.13
Podrobnější informace naleznete na stránce pořadatele, případně na e-mailu michaela.sramkova@upol.cz.
Diskuze k článku ()