Tak dlouho se chodí se džbánem pro gin ...aneb Marks & Spencer vyhrál spor s Aldi

Marks & Spencer („M&S“) uvedl v roce 2020 před Vánoci na trh sváteční řadu ginu, která byla prodávána v lahvi se třpytivými zlatými vločkami, zimním motivem a integrovaným světlem. M&S si současně obal lahve chránil několika průmyslovými vzory zapsanými ve Spojeném království. O rok později začal řetězec Aldi („Aldi“) prodávat gin, který nazval „The infusionist“.

advokátka, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
KT
HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
Kvóty na vybrané tuzemské potraviny v obchodech nebudou
Foto: Shutterstock

M&S podal na Aldi žalobu, kde tvrdil, že výrobek porušuje jeho práva k zapsaným průmyslovým vzorům. Aldi na svou obranu tvrdilo, že většina shodných či podobných znaků v průmyslových vzorech M&S vyplývala z technické funkce lahve, a že jeho výrobek a průmyslový vzor obsahují řadu odlišností (například název výrobku nebo kresby na lahvi). Je třeba také dodat, že Aldi se nepokusilo průmyslové vzory zneplatnit, což je v těchto sporech častým a logickým krokem žalované strany.

Soudce s obranou Aldi nesouhlasil a vyhověl žalobě M&S, když rozhodl, že celkový dojem lahve je pro informovaného spotřebitele na první pohled podobný s průmyslovými vzory. Podobnost byla shledána především v těchto bodech:

  • podobný tvar lahve (i přesto, že tento tvar sám o sobě není nový),
  • shodný tvar zátek, podobné zimní motivy na obalech (přesto, že motivy nejsou stejné, celkový dojem z nich je podobný),
  • motiv padajících zlatých vloček,
  • integrované světlo.

Dle soudce byly odlišnosti v obalech minimální.  Skutečnost, že se výrobek Aldi nazýval „The infusionist“ v tomto případě k celkovému odlišení také nepomohla.  

Aldi již prohlásilo, že se proti rozhodnutí odvolá.

Zajímavé v tomto sporu je, že se neřešila nekalá soutěž (tzv. passing off), ani známková právní ochrana. Výrobek Aldi se porovnával jen se zapsanými průmyslovými vzory a soudce musel posoudit, zda je celkový dojem pro tzv. informovaného spotřebitele podobný. Jinými slovy v tomto sporu nebylo nutné posuzovat, zda je výrobek Aldi způsobilý vyvolat u veřejnosti záměnu.    

Výsledek sporu je diskutovaný také z důvodu, že soudce přistoupil k porovnávání obalu výrobku Aldi s průmyslovým vzorem dosti široce, což je v podobných sporech neobvyklé. Současně je Aldi známo tím, že výrobky jiných soutěžitelů dlouhodobě a více méně dosud celkem úspěšně kopíruje. V minulosti již došlo ke sporu s M&S (ohledně moučníku ve tvaru housenky, spor byl ale nakonec vyřešen smírem). Díky tomuto rozhodnutí bude Aldi (a další napodobující) muset pravděpodobně do budoucna přehodnotit svou marketingovou strategii, a to nejen ve Spojeném království.  

Z případu plyne doporučení, že pokud plánujete uvést na trh výrobek neobvyklého tvaru nebo v neobvyklém obalu, má určitě smysl registrovat včas průmyslový vzor (nejlépe před uvedením výrobku na trh). Vaše postavení vůči budoucím porušovatelům bude jednodušší.

Spor budeme i nadále sledovat a uvidíme, jak případné odvolací řízení dopadne.            

   

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články