IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

NSS potvrdil rozhodnutí ÚOHS rušící tendr na digitalizaci stavebního řízení

Brno 27. června (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým úřad v listopadu 2023 zrušil výběrové řízení ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na digitalizaci stavebního řízení (DSŘ).

NSS potvrdil rozhodnutí ÚOHS rušící tendr na digitalizaci stavebního řízení

Z rozhodnutí dostupného na elektronické úřední desce vyplývá, že NSS zamítl kasační stížnost ministerstva proti rozsudku Krajského soudu v Brně. I ten rozhodnutí ÚOHS potvrzoval.

Rozhodnutí definitivně potvrzené správním soudem se týká výběrového řízení na zajištění digitalizace stavebního řízení, které MMR vyhlásilo v březnu 2023. Firma System Servis, která podnět k antimonopolnímu úřadu podala, měla k tendru řadu námitek. Úřad se některými z nich nezabýval, protože proti nim firma nepodala včas námitky, v několika dalších bodech nenašel důvod k zásahu.

ÚOHS ale našel pochybení MMR ve dvou bodech. Ministerstvo nejasně stanovilo podmínky pro využívání standardního softwaru v navrženém řešení. Firma, která by chtěla systém pro DSŘ navrhnout, tak nevěděla, zda může v některé části využít již existující programy, nebo zda musí všechny části systému vytvořit na míru. Další chybou byla nedostatečná specifikace schvalovacích lhůt v procesu. Tedy ministerstvo neupřesnilo, jak rychle bude jednotlivé části systému dodavateli schvalovat, a ten tak nemohl vytvořit vlastní harmonogram dodávání systému.

Ministerstvo se po rozhodnutí ÚOHS, který zároveň zakázal do skončení správního řízení uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem, odvolalo k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi, ten ale rozhodnutí v listopadu 2023 potvrdil. Následovala správní žaloba ke krajskému soudu, ani tam ale ministerstvo neuspělo, Nejvyšší správní soud nyní zamítl i kasační stížnost proti rozsudku nižší instance.

Ministerstvo poté, co ÚOHS tendr zrušil, zadalo zakázku mimo zadávací řízení a ÚOHS mu za tento postup loni v listopadu vyměřil pokutu milion korun.

Problémy s digitalizací stavebního řízení vedly v září 2024 k odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády Petra Fialy (ODS) a k odchodu Pirátů z vládní koalice. Digitalizace začala platit v červenci 2024, její rozjezd i první měsíce fungování provázely vážné potíže, od listopadu proto stavební úřady dostaly možnost využívat i starý systém.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Aktuality

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Aktuality

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Aktuality

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva
Aktuality

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028
IMOFA - operativní leasingy