Přiměřenost kvalifikačních podmínek veřejných zakázek

Kritéria technické kvalifikace musejí být dle Nejvyššího správního soudu "přiměřená"

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
změny jmenování soudních funkcionářů
Foto: Fotolia

Nedávno vešla ve známost kauza veřejné zakázky na zajištění dodávek a distribuci očkovacích látek pro pravidelná očkování v letech 2018 až 2021, kterou vypsal Svaz zdravotních pojišťoven ČR. Problém s touto zakázkou spočíval v tom, že akceptovala pouze soutěžitele s referencemi na přímé dodávky léčivých přípravků do ordinací poskytovatelů zdravotních služeb, v důsledku čehož se o zakázku fakticky mohl ucházet jen jeden (stávající) dodavatel. Za to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil více než milionovou pokutu.

V rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 5 As 65/2021-73 se můžeme dočíst, že zde došlo k porušení zásady přiměřenosti. Nebyly totiž prokázány podstatné odlišnosti dodávek do ordinací a do jiných zdravotnických zařízení. Odlišnosti spočívající v jiné pracovní době, horší dopravní dostupnosti, obchodním modelu či jiných komunikačních strategiích soudy neshledaly dostatečnými na to, aby bylo nutné omezit hospodářskou soutěž na jediného soutěžitele.

„Každá zadávací podmínka může vést k určitému omezení hospodářské soutěže. Omezení proto musí být přiměřené a odpovídající odůvodněným potřebám zadavatele, který musí při jejich stanovení sledovat určitý legitimní cíl a je na něm, aby ho objasnil a vysvětlil pohnutky, které jej vedly ke stanovení omezujícího požadavku.“


Celý text judikátu č.j. 5 As 65/2021-73

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články