Kongres Právní prostor Levý
Právní Prostor

Právní regulace užití hmyzu v potravinách

Počátkem letošního roku Evropská komise schválila další druhy hmyzu, které je možné uvádět na trh jako potraviny určené pro lidskou spotřebu.[1] V této souvislosti proběhla napříč společností řada dezinformací, a proto přinášíme přehled možností užití hmyzu v potravinách dle aktuální právní regulace.

Právní regulace užití hmyzu v potravinách

V tomto článku se dozvíte zejména které druhy hmyzu a jakým způsobem je možné uvádět na trh jako potraviny určené pro lidskou spotřebu, jaký je postup v případě uvádění nového druhu hmyzu na trh a jakým způsobem musí být potraviny obsahující hmyz značeny.

Právní regulace – unijní a národní úroveň

Uvádění hmyzu na trh jako potraviny v plném rozsahu podléhá unijní legislativě, a to Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2283, o nových potravinách, které nahradilo Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 258/97, o nových potravinách a nových složkách potravin (dále jen „Nařízení o nových potravinách“), jež definuje hmyz a výrobky z hmyzu jako novou potravinu.

Právní regulace nových potravin, tzv. novel food, se vztahuje na potraviny, u nichž nebyla doložena historie spotřeby před 15. 5. 1997, tedy před datem, kdy vstoupilo v platnost výše referované Nařízení o nových potravinách.

Dle Nařízení o nových potravinách platí, že pouze nové potraviny povolené a zařazené na seznam Evropské unie smějí být jako takové uváděny na trh v Evropské unii nebo používány v potravinách nebo na jejich povrchu v souladu s podmínkami použití a požadavky na označení, které jsou v něm uvedeny.

S ohledem na výše referované musí každý druh hmyzu nejprve projít schvalovacím procesem a hodnocením bezpečnosti podle Nařízení o nových potravinách, aby mohl být užíván jako potravina určená pro lidskou spotřebu. Schvalovací proces Evropské komise je podrobněji popsán níže.

Česká legislativa pro problematiku užití hmyzu v potravinách nemá speciální právní úpravu, a proto je nutné dodržovat obecné požadavky potravinového práva a vycházet z Nařízení o nových potravinách.

Pokud by dozorový orgán na území České republiky v rámci kontroly zjistil, že je složkou potravinového výrobku druh hmyzu, který není v Evropské unii povoleno uvádět na trh, bylo by zde dovozeno nedodržení požadavků na bezpečnost potravin podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího požadavky na potraviny, které by mohlo být kvalifikováno jako přestupek dle § 17 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění pozdějších předpisů, za který hrozí pokuta ve výši až 50.000.000,- Kč a sankce ve formě zákazu uvádění potraviny na trh a stažení z trhu.

Schválené druhy hmyzu

Aktuálně jsou Evropskou komisí schváleny pouze níže uvedené formy a druhy hmyzu, jelikož již prošly schvalovacím procesem a hodnocením bezpečnosti podle Nařízení o nových potravinách:

  • zmrazené, sušené a práškové formy cvrčka domácího,
  • částečně odtučněný prášek z cvrčka domácího,
  • zmrazené, sušené a práškové formy sarančete stěhovavého,
  • sušené larvy potemníka moučného,
  • zmrazené, sušené a práškové formy moučných červů (larev) potemníka moučného,
  • zmrazené, kašovité, sušené a práškové formy potemníka stájového.
Sdílet článek
TEST 2
X

Další články

Články

Participační práva dětí, aneb „ty nevíš, co je pro tebe dobré“ podruhé

Participační práva dětí, aneb „ty nevíš, co je pro tebe dobré“ podruhé
Články

Evropská unie rozšiřuje regulaci AI. Obsah generovaný nebo upravený umělou inteligencí musí být pro uživatele rozpoznatelný

Evropská unie rozšiřuje regulaci AI. Obsah generovaný nebo upravený umělou inteligencí musí být pro uživatele rozpoznatelný
Články

Svěřenské fondy v realitních transakcích: Transparentní evidence skutečných majitelů versus limity AML prověrky

Svěřenské fondy v realitních transakcích: Transparentní evidence skutečných majitelů versus limity AML prověrky
Články

Maximální ceny pohonných hmot vyhlašované Ministerstvem financí

Maximální ceny pohonných hmot vyhlašované Ministerstvem financí
Články

Česká republika rozšiřuje povinný screening zahraničních investic

Česká republika rozšiřuje povinný screening zahraničních investic
Kongres Právní prostor Levý