Stavební úřady dostanou možnost vrátit se k systémům před digitalizací
Praha 25. září (ČTK) - Úředníci na stavebních úřadech dostanou v nejbližší době možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení. V současnosti se hledá cesta, jak propojit portál stavebníka s dřívějšími systémy.
Souběžně s tím se bude dál pracovat na nových digitalizovaných systémech spuštěných od 1. července. Na tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který po návrhu na odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) dostal digitalizaci stavebního řízení na starost. Další plán, jak bude Kupka v digitalizaci postupovat, předloží vládě do 16. října.
“Vznikne legislativní návrh, který umožní, aby se úředníci na jednotlivých úřadech mohli také vrátit ke svým známým nástrojům, jako je Vita a další, které jim umožňovaly opravdu komfortní spravování jednotlivých podání,” řekl Kupka. To by podle něj mohlo urychlit vydávání stavebních povolení. “Zároveň chceme využít aktuální digitální nástroje, portál stavebníka, aby bylo možné podávat žádosti a dokumentaci v digitální podobě a nemuseli se vracet ke stohu projektových záměrů a dokumentací,” dodal. Potřebná legislativní úprava by se podle něj měla načíst při projednávání zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE).
Podle ministra dopravy není v současnosti možné využívat všechny funkce digitalizace stavebního řízení. Přesvědčila ho o tom i analýza vypracovaná zástupci čtyř ministerstev představená minulý týden na jednání vlády. Podle té by systém digitalizovaného stavebního řízení mohl být v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Do odhadu přitom není započítaná doba na další soutěže, které mohou trvat minimálně šest měsíců.
Bartošovo odvolání z vlády navrhl prezidentovi Petru Pavlovi premiér Petr Fiala (ODS) právě kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení. Kvůli nedostatkům po digitalizaci zavedené od července požadovali návrat k dřívějším systémům obce, stavebníci i sněmovní opozice. “Platí, že do 16. října nabídnu vládě návrh dalších kroků, jak budeme postupovat,” řekl dnes Kupka.
Ministr dopravy zároveň vytvořil tři skupiny, které budou na digitalizaci pracovat. První povede vrchní ředitel sekce informačních technologií z ministerstva práce a sociálních věcí Karel Trpkoš a bude se zabývat spoluprací s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a technickým stavem systému. V čele další pracovní skupiny bude ředitel Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ) Martin Kozák a bude se zabývat komunikací s úřady a úředníky. Pro vedení třetí skupiny zaměřené na legislativu by Kupka rád oslovil ředitelku legislativně-právního odboru na ministerstvu pro místní rozvoj Marii Kotrlou.
Pracovní skupina vedená Trpkošem měla s Kupkou schůzku dnes odpoledne. Její součástí je například také předseda České komory architektů Jan Kasl, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková nebo předseda České komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě Robert Špalek. Zastoupeni ve skupině má také Sdružení místních samospráv, Svaz podnikatelů ve stavebnictví nebo Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.
Tyto subjekty se v létě pravidelně setkávaly s Bartošem a zástupci MMR na pracovních jednáních k digitalizaci a od jejího spuštění k 1. červenci upozorňovaly na řadu nedostatků v systémech a na jejich nefunkčnost. Chyby v systémech digitalizace stavebního řízení se i přes snahu MMR dosud nepodařilo odstranit, uvedl dnes předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický.
Další články
Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva
Praha 11. června (ČTK) - Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva sportu. Na panelové diskusi to dnes ve Sněmovně řekl poslanec opoziční ODS Karel Haas, který návrh představil novinářům i odborné veřejnosti. Vzniklo by nicméně až v následujících volebních obdobích, podmínkou by byla restrukturalizace současné soustavy ministerstev.
Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 10. června (ČTK) - Senát by měl podle ústavně-právního výboru posvětit svou novelu, která má odložit spuštění elektronizace správy voleb až na rok 2028 spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici
Zákazy návykových látek a prohibice poptávku nesníží a vedly by k rozšíření černého trhu. Řešením je dosavadní český vyvážený přístup s prevencí, léčbou a represí a rozumná regulace. ČTK to sdělili zástupci Ústavu pro evropskou legislativu (UPEL) a spolku Racionální regulace (RaRe). Reagovali tak na ohlášené změny legislativy se zpřísněním protidrogové politiky.
NS: Opatrovníci nejsou jen správci života, měli by pomáhat a respektovat přání
Brno 9. června (ČTK) - Opatrovníci nesmí vystupovat jen jako správci života a majetku lidí s omezenou svéprávností, ale spíše jako jejich pomocníci. Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku zdůraznil, že opatrovníci musí respektovat názory a přání svých opatrovanců, stejně jako jejich právo rozhodovat o vlastním životě v maximální možné míře. Rozsudek je zpřístupněný v databázi soudu.
NS: Restaurace nemá nárok na náhradu marně vynaložených nákladů v době pandemie
Brno 8. června (ČTK) - Restaurace nemá nárok na náhradu nákladů, které zbytečně vynaložila na provoz v době covidových omezení. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání firmy, která provozuje restauraci v Praze 5.



