Inspekce udělila loni agenturám práce 317 pokut za 16,13 mil Kč
Praha 18. dubna (ČTK) - Inspekce práce loni udělila 317 pokut za celkem 16,13 milionu korun kvůli porušování pravidel agenturního zaměstnávání. Další sankce za nelegální zaměstnávání pak dosáhly 75,08 milionu korun. Kontroloři odhalili 2290 pracovníků bez řádných dokladů či povolení, tři pětiny z nich pocházely ze zemí mimo EU. Výsledky kontrol dnes na tiskové konferenci představila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a generální ředitel Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.
Inspekce provedla loni 26.260 kontrol nelegálního či agenturního zaměstnávání, nerovného zacházení, bezpečnosti či podmínek na pracovišti. Uložila dohromady 3913 pokut za celkem 198,09 milionu korun. O rok dřív rozhodla o 3734 sankcích za 188,01 milionu, v roce 2013 pak o 4033 pokutách za 235,03 milionu korun.
Na nelegální zaměstnávání se loni zaměřilo 9308 kontrol. Inspektoři odhalili 2290 nelegálně zaměstnaných - 760 z Česka, 193 z EU a 1337 z dalších zemí. Nejčastěji cizinci pocházeli z Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska a Moldavska. V roce 2015 inspekce přišla na 3065 nelegálně zaměstnaných. Z Česka jich pocházelo 1913, z EU jich bylo 294 a z ostatních zemí 858. Podle údajů ministerstva práce kontrol nelegálního zaměstnávání v posledních letech výrazně ubylo. Zatímco v roce 2012 jich bylo téměř 35.600, o dva roky později 15.900 a loni 9300. Důvody snížení počtu resort neuvedl.
Inspekce loni provedla 399 kontrol pravidel agenturního zaměstnávání a 278 kontrol kvůli nezákonnému zprostředkování práce. Celkem se inspektoři zaměřili na 535 subjektů, našli 1019 nedostatků. Rozdali 317 pokut za celkem 16,13 milionu.
Sněmovna minulý týden schválila novelu, která agenturní zaměstnávání upravuje. “Změny byly dělány ve spolupráci s poctivými agenturami, ne že si je ministerstvo udělalo samo,” uvedla Marksová. Podle ní zákon uloží spoluzodpovědnost zaměstnavatelům, kteří využívají agenturních sil. Ty by tak měly mít srovnatelné podmínky a mzdy jako kmenoví pracovníci. Za porušování bude pokuta až milion. Aby agentura mohla podnikat, měla by složit půlmilionovou kauci.
Inspektoráty loni dostaly 393 podnětů kvůli diskriminaci a nerovnému zacházení, provedly 413 kontrol. Většinou lidé poukazovali na nerovný přístup v práci. Část stížností se týkala i inzerátů s nabídkou místa či výběrových řízení, a to kvůli věku a pohlaví. V textech inzerátů tak zaměstnavatelé hledali například “prodavačku důchodkyni” či “ženu s odrostlými dětmi”.
“Už v inzerátech jsou vylučovány určité skupiny lidí. Inspektorky a inspektoři jsou schopni najít nedostatky, pokud jsou hmatatelné. Když se lidé sami neozvou a nebudou ochotni vypovídat, tak je zjišťování omezené,” řekla Marksová.
Podle ní inspekce odhalila 106 případů porušování rovného zacházení při hledání práce a 115 případů na pracovišti a v odměňování, kdy muži vydělávali víc. “Typická oblast je číšník a servírka. Inspektoři se zabývali i případem, kdy se vedoucí choval tak urážlivě k ženám, že dávaly výpověď,” řekla ministryně. Zaměstnavatelé dostali 23 pokut za 226.000 korun za porušování pravidel při hledání místa a dvě pokuty za 35.000 korun za diskriminaci na pracovišti.
Úřad evidoval loni 44.401 pracovních úrazů, tedy o 2560 víc než v roce 2015. O život přišlo 101 lidí. V roce 2015 jich bylo 122. Podle inspektorů za vyšším počtem úrazů není to, že by bezpečnost byla menší. Roli hraje i vyšší zaměstnanost a ekonomická konjunktura.
Další články
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.



