Experti: Schválená podoba insolvenčního zákona předlužení neřeší
Praha 26. října (ČTK) - Schválenou podobou novely insolvenčního zákona jsou zklamáni experti, kteří se zaměřují na dluhovou problematiku a pomoc lidem v tísni. Pravidla, která dnes schválila Sněmovna, podle nich situaci dlužníků nezlepší a potíže s předlužením a exekucemi v Česku nevyřeší. ČTK to řekli autor mapy exekucí Radek Hábl a vedoucí pracovního poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. Spolu s dalšími odborníky chtějí jednat se senátory, aby novelu upravili a vrátili zpět poslancům.
Podle mapy exekucí, kterou sestavila nezisková organizace Otevřená společnost, mělo loni nějakou exekuci 863.000 Čechů a Češek nad 15 let. Kolem 151.000 lidí mělo přes deset exekucí najednou. Vedení úřadu práce už dřív uvedlo, že dluhy a exekuce představují překážku při zaměstnávání. Řada lidí totiž do práce raději nenastoupí a pracuje načerno. Z oficiálního výdělku by jim při splácení zbylo jen minimum. Přibývá také zadlužených seniorů. Odborníci označují veliký počet lidí v exekuci za tikající sociální bombu.
Experti na dluhovou problematiku kritizují přijetí pozměňovacích návrhů poslanců ANO se stanovením pevné hranice splacení 30 procent při pětiletém oddlužení. Podle Hůleho zákonodárci zvolili “nezměnu”. “Poslanci schválili to, co platí dnes. Pro většinu dlužníků je situace stejná. Závěr? Je to smutné. S Balkánem budeme jediná země, která neumožní bezpodmínečné oddlužení,” uvedl Hůle.
Podotkl, že oddlužení není možné v Rumunsku a Bulharsku. V ostatních státech EU se dá zbavit dluhů do tří či pěti let a není stanoveno, kolik je nutné srovnat. “Pokud má dlužník poctivý záměr, je po této době bez dluhů. Člověk má mít před sebou jasnou vidinu konce,” dodal Hůle.
Podle Hábla měla dlouho připravovaná novela potenciál předlužení v Česku řešit. “Nebýt těchto dvou pozměňovacích návrhů z dílny ANO, které zlepšení znemožňují. Nestane se nic. Lidi sice do oddlužení vpustíme, ale oni ho nedokončí. Poslanci nás poslali na Balkán. Neřekli už ale, co budeme dělat s předluženými lidmi,” řekl Hábl.
Novela obsahuje podle Hábla a Hůleho i dílčí pozitivní věci. Zmínili například možnost oddlužení seniorů do tří let.
Zákon dostane nyní k projednání horní komora. Zástupci organizací na pomoc lidem v dluzích o normě chtějí jednat se senátory. Doufají v to, že by mohli novelu upravit a poslat ji do Sněmovny zpět. Dluhoví poradci chtějí vyjednávat i s poslanci.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


