Předvedení pro neuposlechnutí výzvy
Neuposlechnutí výzvy strážníka není důvodem k předvedení.
Samotné neuposlechnutí výzvy strážníka nemůže být kvalifikováno jako jednání narušující veřejný pořádek podle § 13 odst. 3 zákona o obecní policii. Pokud by bylo možné předvést osobu pouze pro neuposlechnutí samotné úřední výzvy bez ohledu na jednání, k němuž je vyzývána, postrádalo by uvedené ustanovení smysl.
V dané věci byl dotyčný (údajně násilím) předveden, jelikož odmítal přeparkovat s odůvodněním, že je pod vlivem alkoholu. Podle § 13 odst. 3 je strážník oprávněn předvést na policii osobu, která narušuje veřejný pořádek … a nelze jí jiným způsobem v takovém jednání zabránit. V předmětné situaci připadalo však v úvahu také odtažení vozidla. Jelikož strážníci musí postupovat tak, aby případný zásah do práv nepřekročil míru nezbytnou k dosažení sledovaného účelu, je možnost odtažení vozidla, jakožto možnost zcela jistě méně omezující, správným řešením nastalé situace. Navíc předvedení samo o sobě sledovaného účelu, tj. aby se uvolnilo parkovací místo pro oprávněné vozidlo, nedosahuje.
Celý text judikátu si můžete přečíst zde
Další články
Odmítnutí evropského zatýkacího rozkazu
Členský stát, který odmítne vykonat evropský zatýkací rozkaz z důvodu vězeňských podmínek ve vystavujícím členském státě, musí vynaložit veškeré úsilí, aby byl trest odnětí svobody vykonán na jeho území
Chybějící spisová značka odkazovaného rozhodnutí nemusí nutně vést k odmítnutí dovolání pro vady
Na počátku tohoto případu bylo zranění stěžovatele způsobené pádem dubové větve. K tomu došlo na pozemku s chatou, který vlastní stěžovatelova příbuzná.
Provozovatel díla: Divadelní vystoupení
Osoba, která organizačně zajišťuje zpřístupnění živého divadelního představení, je provozovatelem díla a musí mít autorskou licenci
Přístup k sociální pomoci osob požívajících mezinárodní ochrany
Italská podmínka desetiletého pobytu pro nárok na "občanský příjem" představuje nepřímou diskriminaci cizinců
Judikát měsíce: kupní smlouva na nemovitost bez uvedení kupní ceny (NS 24 Cdo 81/2026)
Judikátem měsíce je opět rozhodnutí, které mě velice potěšilo.



