Za sražení chodce a ujetí od nehody dostal řidič u soudu v Plzni 2,5 roku vězení

Plzeň 11. srpna (ČTK) - Trest dva a půl roku ve věznici s ostrahou a zákaz řízení motorových vozidel na pět let vyměřil dnes Okresní soud v Plzni řidiči, který loni v říjnu při couvání v plzeňské čtvrti Doubravka srazil chodce a od nehody ujel.

Česká tisková kancelář
Dopravní nehody v zahraničí
Foto: Pixabay

Když se nehoda stala, seděl za volantem své octavie, i když měl vyslovené dva zákazy řízení. Šestadvacetiletý Oldřich Kostifál se ke svému jednání přiznal, v obžalobě navrhovaný tříletý trest vězení se mu ale zdál příliš přísný. Zraněný muž se podrobil operaci, v prosinci ale v nemocnici v důsledku zranění zemřel. Rozsudek není pravomocný.

Vzhledem k tomu, že Kostifál přiznal vinu, navrhl mu nakonec žalobce v závěrečné řeči trest odnětí svobody 2,5 roku, návrhu soud vyhověl. Za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozilo obžalovanému až šestileté vězení. Kromě toho soud Kostifálovi, který je zaměstnaný jako pracovník ostrahy, nařídil zaplatit pojišťovnám a sourozencům zemřelého muže náhradu škody a odškodné v celkové výši přes 2,6 milionu korun.

Nehoda se stala loni 11. října. Kamera na nedalekém obchodním centru zachytila, jak černé osobní auto, rychle couvající ze slepé ulice, srazilo muže s nákupními taškami, který šikmo přecházel silnici. Náraz ho odhodil o kus dál. Řidič pak vystoupil a bezvládného muže chytil v podlaží a odtáhl na chodník. Když přišli další lidé, nasedl do auta a ujel. "Je mi to líto, zpanikařil jsem," řekl u soudu obžalovaný muž, který měl podle státního zástupce v posledních letech opakovaně zákazy řízení. I proto, že je v posledních letech opakovaně porušoval, soud přikročil k nepodmíněnému trestu. Obhájce navrhl, aby soud uvažoval o podmíněném trestu.

Sražený muž utrpěl mimo jiné četná zranění hlavy, zlomeniny a krvácení do mozku. V prosinci v nemocnici zemřel. Jeho starší bratr a sestra - dvojče se dodnes se smrtí bratra nevyrovnali, zaznělo u soudu. Všichni tři svobodní sourozenci žili celý život společně, nejdřív s rodiči a po jejich smrti jen spolu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články