IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

Stát loni vybral na správních poplatcích 3,1 mld. Kč, meziročně o třetinu víc

Praha 16. května (ČTK) - Stát loni vybral na správních poplatcích 3,1 miliardy korun. Bylo to o pětinu víc, než plánoval. Meziročně na nich získal o třetinu víc. Téměř polovinu z toho vybral Český úřad zeměměřický a katastrální, který přispěl částkou 1,4 miliardy korun. Šlo hlavně o poplatky za vklad práv do katastru.

Stát loni vybral na správních poplatcích 3,1 mld. Kč, meziročně o třetinu víc

Správní poplatky se platí zejména za správní úkony a řízení, na jejichž konci je vydané povolení nebo rozhodnutí. Upravuje je zákon o správních poplatcích. Uvedla to vláda v návrhu státního závěrečného účtu.

Objem vybraných poplatků u katastrálního úřadu se zvýšil o 195 milionů korun. Předseda úřadu Karel Štencel před poslanci ze zemědělského výboru řekl, že za vyšším výběrem poplatků stojí dynamický růst nemovitostního trhu.

Výrazně se na výběru poplatků podílelo také ministerstvo zahraničních věcí, které získalo 575 milionů korun. Bylo to o 112 milionů víc než o rok dřív. Dalších 461 milionů na správních poplatcích vybralo ministerstvo vnitra a 299 milionů ministerstvo dopravy. Čísla nezahrnují poplatky, které vybraly kraje a obce v rámci přenesené působnosti a které jsou jejich příjmem. Podle závěrečného účtu získaly samosprávy na správních a soudních poplatcích celkem téměř 3,5 miliardy korun.

Na soudních poplatcích stát vybral 1,5 miliardy korun. Proti plánu to bylo téměř o pětinu víc. Meziročně se výběr zvýšil o 86 milionů korun.

Za prodej kolkových známek, které ale skončily k 1. lednu 2025, utržil stát šest milionů korun. Příjem se tak v důsledku jejich zrušení propadl z předchozích 549 milionů korun. Sloužily právě k placení soudních či správních poplatků. Poplatky jimi bylo možné hradit do výše 5000 korun. O konci kolkových známek rozhodla vláda v rámci konsolidačního balíčku, který nabyl účinnosti na počátku roku 2024. Nakoupené a nevyužité kolky mohli lidé vrátit do konce roku 2024 na pobočkách České pošty, která si za zpětné odkoupení kolků účtovala pět procent jejich nominální hodnoty.

Kabinet k ukončení využívání kolkových známek, které v různých podobách fungovaly na českém území od roku 1854, přistoupil kvůli tomu, že je v rostoucí míře nahrazovaly jiné platební metody, zejména elektronické.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Aktuality

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Aktuality

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Aktuality

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva
Aktuality

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028
IMOFA - operativní leasingy