Soud uložil Třeštíkovi za podvod s díly Alfonse Muchy podmíněný trest

Praha 2. května (ČTK) - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil galeristovi Janu Třeštíkovi tříletý podmíněný trest za to, že v roce 2018 od svého známého údajně podvodně získal 25 děl malíře Alfonse Muchy, která pak přeprodal. Muže tím připravil zhruba o 4,5 milionu korun.

Česká tisková kancelář

Někdejší ředitel Galerie Středočeského kraje dostal také peněžitý trest 400.000 korun. Rozsudek není pravomocný. Třeštík vinu odmítá a na místě se odvolal.

Čtyřiačtyřicetiletý galerista podle verdiktu majiteli Muchových děl tvrdil, že uspořádá výstavu v purkrabství Pražského hradu. Uzavřel s ním smlouvy o výpůjčce obrazů, plakátů a pohlednic. Díla pak podle soudu přes prostředníka prodal nejméně za 8,5 milionu korun do galerie Obecního domu. Uvedl, že patří americkému sběrateli.

Soud neuvěřil Třeštíkovu tvrzení, že nechtěl svého známého podvést a že výstavu Muchových děl plánoval. Galerista tvrdil, že když nevyšla expozice na Pražském hradě, chtěl ji udělat v Obecním domě. Uváděl, že smlouvy o přeprodeji děl nejsou pravé.

"V době, kdy pan obžalovaný uzavíral s panem poškozeným smlouvu o výpůjčce děl Alfonse Muchy, tak bezpečně věděl, že výstavu nelze v prostorách Pražského hradu uskutečnit," uvedla v odůvodnění verdiktu předsedkyně trestního senátu Eva Švíglerová. Třeštík podle ní využil toho, že majitel děl byl extrémně důvěřivý a díky své výřečnosti s ním dokázal manipulovat. Prodejem řešil své finanční problémy.

Podmíněný trest odůvodnila soudkyně zejména tím, že od doby spáchání trestného činu uběhla dlouhá doba. Neuložila muži ani zákaz činnosti, jak spolu s vězením navrhovala státní zástupkyně.

Galerista čelí i dalšímu stíhání. Prvoinstanční soud mu za údajnou zpronevěru peněz klientů a milionové podvody při obchodech s uměleckými díly uložil osmiletý trest vězení. Verdikt ale loni v červenci zrušil odvolací senát. Případ se týká mimo jiné obrazu Kruh a skvrna, jehož autorem je Vasilij Kandinskij. Podle nabídek na odkup, které obdržel, odhaduje jeho majitel aktuální cenu díla na 250 milionů korun.

Třeštík už byl také v minulosti pravomocně odsouzen za pokus o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa, tehdy mu ale justice neuložila trest. Galerista tento případ označoval za zveličenou administrativní chybu. Malba se za hranice nakonec nedostala - nejasností ve vývozních dokumentech si všimli celníci na ruzyňském letišti a dílo tam zadrželi.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články