Sněmovna podpořila návrh na mimořádné odpuštění úroků za daňové nedoplatky

Praha 5. dubna (ČTK) - Lidé možná získají šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Návrh zákona, který umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, podpořila v úvodním kole Sněmovna.

Česká tisková kancelář
Pohledávka likvidita započitatelnost
Foto: Fotolia

Předlohu nyní posoudí ve zkrácené lhůtě členové rozpočtového výboru. Před tím poslanci podpořili obdobnou úlevu pro dluhy na sociálních odvodech.

Na mimořádné odpuštění příslušenství daně dosáhnou jen fyzické osoby, kterým dluh vznikl do loňského září. Podmínkou bude, že v době od července do konce listopadu zaplatí dlužnou daň a zároveň formálně požádají o odpuštění úroků a penále. U dlužných částek vyšších než 5000 korun bude možné rozložení úhrady do čtyř splátek. První budou muset lidé zaplatit do konce letošního listopadu a následující tři v příštím roce.   

Předloha zahrnuje také justiční poplatky a, jak upozornil předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný, rovněž místní poplatky. K akci se tak budou moci připojit kraje a obce, pokud schválí příslušnou vyhlášku. "Týká se to poplatků za odpad, hřbitovních poplatků, poplatků za psa a podobně," uvedl Výborný. V případě krajů jde o odvody za porušení rozpočtové kázně, dodal.

Návrh zákona také umožní odpuštění bagatelních daňových nedoplatků vzniklých do konce loňského září. Opatření se bude týkat fyzických i právnických osob, které dluží na dani, úrocích a penále méně než 200 korun. Výjimkou bude daň z nemovitých věcí, u níž bude hraniční výše dluhu 30 korun. Dluh zanikne podle předlohy k červenci, aniž o to dlužníci budou muset přímo žádat. Stát tím sleduje i snížení nákladů na administrativu těchto malých dluhů.   

Ministerstvo financí odhadlo, že maximální rozsah odpuštěných úroků a penále u dluhů v působnosti finanční správy představuje 7,7 miliardy korun, u dluhů v působnosti celní správy 1,4 miliardy korun. Část z těchto dluhů je ale už nyní vedena jako nedobytná. O odpuštění příslušenství dluhů by mohly podle struktury nedoplatků evidovaných u finanční správy požádat vyšší desítky tisíc fyzických osob. Ministerstvo ale předpokládá, že pouze část těchto dlužníků možnost jednorázového odpuštění úroků a penále na daních skutečně využije.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články