Sdružení místních samospráv nesouhlasí se změnou rozdělování výnosů z daní

Praha 29. května (ČTK) - Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) nesouhlasí se změnami rozpočtového určení daní ve vládním konsolidačním balíčku a se zavedením státního podílu na dani z nemovitosti. Na dotaz ČTK to odpověděla mluvčí sdružení Šárka Kuželová.

Česká tisková kancelář
Náklady exekuce
Foto: Shutterstock

Sdružení také považuje za nepřijatelné zkrácení lhůty pro podávání připomínek k balíčku na pět dnů, podle něj to je neopodstatněné. Lhůta pro připomínky končí dnes o půlnoci. Proti změně daně z nemovitosti se v připomínkovém řízení vyslovil i Pardubický kraj. Podobně jako další regiony také rozporuje plánované krácení podílu krajů na rozpočtovém určení daní a žádá začlenění dosavadní dotace Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic nižších tříd přímo do rozpočtů krajů.

"Důrazně požadujeme zachovat stávající podíly obcí a krajů na výnosu daně z příjmů fyzických a právnických osob. Snížení podílů obcí a krajů na výnosu daní z příjmu fyzických a právnických osob ve dvou krocích zcela popírá základní princip sdílených daní, kterým je návaznost hlavních příjmů veřejných rozpočtů na vývoj národního hospodářství, a to jak na ekonomický vývoj, tak na vývoj míry zdanění," uvedlo SMS ČR.   

Vládní balíček navrhuje zvýšit daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, měl by se ale změnit podíl pro rozdělení příjmů mezi stát a samosprávy, aby dodatečný výnos mířil výhradně do státního rozpočtu.

Sdružení nesouhlasí ani se změnou rozdělení výnosů z daně z hazardních her, kdy výnos celostátních her, například těch provozovaných na internetu, bude v plné výši mířit do státního rozpočtu. Dosud získávaly 30 procent výnosu obce.   

Sdružení místních samospráv ČR se postavilo i proti zavedení státního koeficientu, který by zvýšil daň z nemovitosti a dodatečný výnos by šel do státního rozpočtu. "Daň z nemovitých věcí je daní s výlučným rozpočtovým určením do rozpočtu obce, na jejímž území se nemovitá věc, která je předmětem daně, nachází. Obce z jejího výnosu financují budování, opravy a údržbu infrastruktury, která je pro využívání nemovitých věcí nezbytná," uvedlo sdružení.

Problémy vidí i u vládního návrhu na větší regulaci práce na dohodu. Navrhovaná úprava podle sdružení zasahuje do práva zaměstnanců na soukromí a sníží motivaci rodičů zapojit se na trh práce. Zaměstnanci s vyšším právním povědomím ji navíc podle sdružení dokážou obejít.   

SMS ČR také vadí, že na podání připomínek ke konsolidačnímu balíčku bylo jen pět dnů. "Považujeme za zcela nepřijatelné, že u klíčového a zároveň patrně nejrozsáhlejšího legislativního materiálu celého volebního období bylo meziresortní připomínkové řízení zkráceno na pouhých pět pracovních dní. Během jednoho týdne je možné pouze s extrémním vypětím všech zúčastněných takto rozsáhlý návrh nastudovat a řádně projednat," uvedlo sdružení. Zdůraznilo, že konsolidační balíček neřeší žádnou mimořádnou událost a v Česku ani neplatí krizový stav. "Proto považujeme extrémní zkrácení lhůty za neopodstatněné a nepřijatelné," uvedlo sdružení.

Kraje nesouhlasí s postupným snížením svých podílů na rozpočtovém určení daní z 9,78 procenta na 9,70 procenta příští rok a 9,27 procenta od roku 2025. Navrhované snížení by podle nich mohlo výrazně ohrozit výdaje krajů, které jsou například i zákonem stanovené nebo se týkají investičních akcí. Vyjádřily se tak dosud Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj.   

Požadují také, aby peníze na opravy silnic nižších tříd přestaly být součástí Státního fondu dopravní infrastruktury a spadaly přímo pod kraje, a to navýšením jejich podílu na výběru daní. Podle Královéhradeckého kraje by navýšení mělo být o 0,3 procenta. "Pro podporu tohoto nástroje s vazbou na oblast dopravy navrhujeme zavést pevný podíl krajů na spotřební dani z minerálních olejů," napsal k připomínkám tamní hejtman Martin Červíček z vládní ODS.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články