Praha navrhne změnu energetického zákona, chce lepší sdílení elektřiny
Praha 9. března (ČTK) - Praha chce navrhnout novelu energetického zákona směřující k tomu, aby kraje a obce mohly sdílet elektřinu vyrobenou například fotovoltaikou mezi větším počtem odběrných míst, než je nynějších 11.
Dnes to schválili radní hlavního města a ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Hlavní město má takzvanou zákonodárnou iniciativu a může Sněmovně předkládat návrhy legislativy.
V modelu takzvaného aktivního zákazníka může nyní drobný výrobce sdílet elektřinu s až deseti dalšími odběrnými místy. To se týká domácností, ale i obcí či krajů. Cílem návrhu zákona je podle magistrátu umožnit municipalitám výjimku, která by zvýšila počet míst až na 60, aby bylo možné energii lépe sdílet mezi desítkami spravovaných budov.
″Dnes platná pravidla zbytečně brání tomu, aby města a kraje mohly ve větším rozsahu sdílet elektřinu mezi svými budovami, školami nebo sportovišti. Navrhovaná změna zákona by municipalitám umožnila lépe využívat vlastní vyrobenou energii, posílit energetickou soběstačnost a zároveň ušetřit veřejné prostředky,″ uvedl k návrhu primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Vznik energetických komunit v Česku zavedla novela energetického zákona z roku 2023. Je v nich možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Systém registrací pro zájemce o sdílení spustilo nově zřízené Elektroenergetické datové centrum předloni v srpnu.
Po roce a půl fungování sdílení elektřiny se k němu v Česku přihlásilo 37.252 účastníků. Ti se sdružili do 21.718 takzvaných skupin sdílení. Celkový objem sdílené elektřiny od spuštění služby v srpnu 2024 podle únorových dat dosáhl 63,4 gigawatthodiny (GWh) elektřiny, což podle Elektroenergetického datového centra odpovídá roční spotřebě menšího města s 15.000 až 20.000 domácnostmi.
Další články
NS: Restaurace nemá nárok na náhradu marně vynaložených nákladů v době pandemie
Brno 8. června (ČTK) - Restaurace nemá nárok na náhradu nákladů, které zbytečně vynaložila na provoz v době covidových omezení. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání firmy, která provozuje restauraci v Praze 5.
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.



