Povinnost škol hlásit blízké kontakty neodporovala zákonu, rozhodl NSS

Brno 14. března (ČTK) - Povinnost škol hlásit hygienám blízké kontakty žáků, kteří měli pozitivní test na koronavirus, neodporovala zákonu.

Česká tisková kancelář
Obnovení výuky na školách
Foto: Shutterstock

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví z konce letošního ledna, zjistila ČTK z úřední desky. Školy předávaly seznamy dětí či zaměstnanců škol, a to včetně některých osobních údajů - jména, rodného čísla nebo data narození.

Návrh na zrušení části opatření podali k soudu zákonní zástupci dvou školáků z Prahy - studentky gymnázia a žáka základní školy. Opatření podle nich zasahuje do práva na informační sebeurčení. Poukazovali také na údajný rozpor s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR).

Podle návrhu by rizikové kontakty mohli hlásit sami žáci, respektive jejich zákonní zástupci. Takový postup by však byl podle NSS zdlouhavý a komplikovaný, zatímco způsob předpokládaný ministerským opatřením je legitimní a "s ohledem na sledovaný účel zcela smysluplný". Škola totiž disponuje všemi potřebnými údaji.

"Napadené opatření umožňuje získat všechny údaje efektivně - od jednoho subjektu a v co nejkratším čase, ve snadno zpracovatelném formátu, nadto prostřednictvím specifických komunikačních kanálů," stojí v rozhodnutí NSS.

Děti ve školách se donedávna pravidelně testovaly na koronavirus. Opatření školám nařizovalo v prvním kroku informovat hygienu o pozitivním antigenním testu, v druhém kroku pak také o blízkých kontaktech, které pak hygienici posílali do karantény. Týkalo se to i žáků, kteří neměli žádné příznaky, což je podle NSS pochopitelné.

"Karanténa osob, které byly v rizikovém kontaktu, představuje především preventivní opatření. Již z podstaty věci se tedy bude vztahovat i na osoby, u nichž se v konečném důsledku onemocnění nemusí projevit," rozhodl NSS.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články