Odbory úřadů práce a úřadu vlády nesouhlasí s návrhem zrušit služební zákon
Praha 14. ledna (ČTK) - Odbory pracovníků úřadů práce a úřadu vlády nesouhlasí s poslaneckým návrhem na zrušení služebního zákona a jeho nahrazení novou normou, která má usnadnit propouštění úředníků. Podle odborářů by ohrozil fungování státní a vedl k její politizaci.
Odbory poukazují na to, že s nimi záměr s dopadem na tisíce pracovníků nikdo neprojednal. Žádají sociální dialog a hledání řešení ke stabilizaci. Uvedly to podnikový výbor odborů úřadů práce a organizace Straka z Úřadu vlády ve svých prohlášeních, která ČTK dnes poskytl Odborový svaz státních orgánů a organizací (OSSOO).
Návrh nového zákona o státních zaměstnancích, který připravili koaliční poslanci, podpořil kabinet. Podle něj má přispět k flexibilitě a snadnějšímu řízení státní správy, podle autorů k jejímu zeštíhlení. Zaměstnávání státních úředníků by se podobalo běžnému pracovnímu poměru s pracovní smlouvou místo státní služby, řídilo by se zákoníkem práce. OSSOO normu koncem loňska ostře kritizoval. Označil ji za diletantský hazard, který by ohrozil fungování úřadů a mohl být i protiústavní. Cílem služebního zákona bylo odpolitizovat státní správu. ČR se k jeho přijetí zavázala ještě před svým vstupem do EU. Léta sklízela kritiku, že ho nemá. Norma začala platit od ledna 2015.
“Jde o krok (nahrazení služebního zákona), který by měl dalekosáhlé dopady nejen na zaměstnance Úřadu práce ČR, ale na fungování celé státní správy a kvalitu služeb poskytovaných občanům,” uvedla v prohlášení šéfka odborů úřadů práce Simona Struhová. Návrh podle ní působí jako improvizovaný experiment.
Podle systemizace neboli složení státní správy je v úřadech práce od ledna 9800 služebních a asi 650 pracovních míst a v úřadu vlády pak 330 služebních a asi 250 pracovních pozic. Celkem je ve státní správě zhruba 73.200 míst - 65.200 služebních a 8000 pracovních.
Odboráři úřadů práce i organizace Straka poukazují na to, že záměr s dopadem na tisíce pracovníků nikdo s odbory neprojednával. Chybí analýza dopadů na personál, fungování úřadů i rozpočty. Odboráři upozorňují na možné oslabení profesionality a politizaci státní správy. Žádají jednání o řešení i analýzy.
Podnikový výbor uvedl, že úřadům práce dlouhodobě přibývá agendy, personálu je nedostatek, ohodnocení není atraktivní a úředníci čelí dehonestaci. Služební zákon označil za “poslední formu stability” pro zaměstnance. Obává se, že po jeho zrušení bude ještě obtížnější kvalifikované síly získat a udržet.
O zásadním znepokojení píše v prohlášení i Straka. Návrh s tak rozsáhlou změnou nemůže být podle organizace legitimně prosazen bez předchozího sociálního dialogu a zákon je “evidentně šitý horkou jehlou” s nejasnostmi, nedotaženími a rozpory, uvádí. Normu odboráři považují za krok zpět k politizaci a odklon od stavu ve vyspělých demokratických zemích. Podle nich státní správa nekonkuruje výdělkem a bez služebního poměru s jeho ochranou by nebyla pro kvalifikované už vůbec atraktivní.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


