Od soboty musí mít nová elektronika v EU jednotný nabíjecí port USB-C
Brusel 27. prosince (ČTK) - Od soboty musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná v Evropské unii nabíjecí port USB-C. Spotřebitelé tak nebudou potřebovat různé nabíječky pro své chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole a další malá a středně velká přenosná elektronická zařízení.
Ve svém sdělení to uvedl Evropský parlament. Spotřebitelé se také mohou rozhodnout, že nebudou ke každému zakoupenému zařízení dostávat novou nabíječku. Evropský parlament a členské státy přijaly příslušnou legislativu v roce 2022. Stejná pravidla budou platit i pro notebooky, ale až od 28. dubna 2026. Výjimku z nařízení pak mají zařízení, která jsou příliš malá na to, aby obsahovala port USB-C. Mezi ty patří například chytré hodinky.
Předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Anna Cavazziniová uvedla, že zavedení jednotné nabíječky znamená rozhodný krok směrem k pohodlí spotřebitelů a odpovědnosti vůči životnímu prostředí.
“Cílem těchto pravidel je vyřešit problém tun odpadu, který každoročně vzniká kvůli vyřazení nabíječek, a ušetřit domácnostem v EU odhadem 250 milionů eur (6,3 miliardy Kč) tím, že se každoročně odstraní zbytečné nákupy nabíječek,” uvedla Cavazziniová. Evropský parlament bude pozorně sledovat, jak se výrobci změnám přizpůsobí.
Výrobci elektronických zařízení v čele s americkou firmou Apple se dlouho bránili snahám EU o standardizaci technologie nabíjení, napsal server Euronews. Rozhodnutí výrazně ovlivňuje zejména firmu Apple, která u svých přístrojů používá vlastní adaptér nazvaný Lightning. U nových zařízení už ale přešla na USB-C. Apple původně pravidla zpochybňoval s odkazem na obavy z negativního vlivu na inovace.
Podobné nařízení jako v EU platí i v Indii, která je druhým největším trhem se smartphony na světě. Port USB-C v Indii musejí mít všechny chytré telefony a tablety. O zavedení jednotného nabíjecího portu USB-C uvažují také Británie a Turecko.
Další články
Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Praha 25. června (ČTK) - V pozměňovacím návrhu novely stavebního zákona zůstanou výdejní boxy mezi drobnými stavbami a některé černé stavby budou moci získat následně povolení.
Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Brno/Praha/Ostrava/Plzeň 24. června (ČTK) - Skupina senátorů požádala Ústavní soud (ÚS), aby zrušil část zákona o rozpočtovém určení daní. Konkrétně jde o ustanovení, která zvýhodňují Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň při rozdělování daňových příjmů. Zákon podle senátorů vytváří uzavřenou skupinu čtyř měst, privilegovanou na úkor ostatních samospráv.
Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Praha 23. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Praha 22. června (ČTK) - Děti v mateřských a základních školách by mohly mít zakázáno používat mobilní telefon či jiné elektronické zařízení během výuky, o přestávkách nebo ve školní družině. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
Brno 22. června (ČTK) - Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatelské profily, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené, pokud návštěvník webu nepozná, zda komunikuje se skutečným uživatelem, anebo s placeným moderátorem.



