NSS definitivně zrušil pokutu sedm milionů korun od ÚOHS pro Liberecký kraj

Brno 10. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud definitivně zrušil pokutu sedm milionů korun, kterou Libereckému kraji vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Česká tisková kancelář

Rozhodnutí i pokutu v roce 2022 zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS rozsudek napadl kasační stížností u NSS. Se svými argumenty ale neuspěl, NSS kasační stížnost zamítl a úřad tak musí případ posoudit znovu a zohlednit při tom právní stanovisko soudů. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu.

Liberecký kraj v závěru roku 2019 uzavřel bez vypsání veřejné soutěže smlouvu na dočasné zajištění autobusové dopravy na Českolipsku s ČSAD Česká Lípa s platností nejvýše na dva roky a zároveň vyjednával o odkoupení akcií firmy, kterou chtěl začlenit do vnitřního dopravce.   

ÚOHS pokutu Libereckému kraji uložil už na jaře 2020 takzvaným příkazem, proti kterému kraj podal odpor. V srpnu následovalo rozhodnutí prvního stupně ukládající pokutu a kraj reagoval podáním rozkladu. V něm argumentoval tím, že smlouvu uzavřel bez soutěže v mimořádné situaci, protože jinak hrozilo, že na Českolipsku přestane fungovat veřejná doprava. Minulá smlouva na provozování veřejné dopravy v polovině prosince 2019 končila.

"Nelze označovat za mimořádnou takovou situaci, kdy zadavatel ví, kdy skončí smlouva uzavřená se stávajícím dopravcem, avšak nečiní žádné kroky k řádnému výběru nového dodavatele. Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil úřad pokutu ve výši cca 50 procent maximální možné sazby," uvedl tehdy ÚOHS v reakci na argumenty kraje.   

Liberecký kraj se pokutě bránil podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který rozhodnutí úřadu i s pokutou zrušil. Rozhodnutí krajského soudu nyní potvrdil i NSS, věc se vrací na ÚOHS k novému posouzení. Pokutu musel Liberecký kraj uhradit už v roce 2020, kdy tehdejší předseda úřadu Petr Rafaj zamítl podaný rozklad.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články