NS odmítl dovolání Povodí Moravy ve sporu kvůli zatopenému pozemku

Brno 11. června (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Povodí Moravy proti rozhodnutí, podle kterého muselo zaplatit 670.000 korun majitelům zatopeného pozemku pod vodním dílem Nové Mlýny. Dále tak platí rozsudek brněnských soudů, jeden z prvních, který vycházel z nové judikatury Ústavního soudu k dlouhodobému omezení užívacího práva.

Česká tisková kancelář
soud nejvyšší soud polsko
Foto: Fotolia

ČTK to řekla mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v soudní databázi dostupné. Na rozhodnutí upozornil tým Frank Bold Advokáti, který zastupoval majitele pozemku. Povodí Moravy může ještě podat ústavní stížnost.

"Náš právní zástupce nám nyní předal rozsudek, proto se s ním nejdříve chceme seznámit. Do té doby se nebudeme k věci vyjadřovat," uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

 "Jde o jedno z řady rozhodnutí navazujících na přelomový nález Ústavního soudu, který vyjádřil názor, že náhradu za omezení vlastnického práva lze žádat za každý den, kdy je vodní dílo na pozemku umístěno. Naši klienti tak mají po dlouhé době soudních sporů naději na přiznání spravedlivé náhrady za omezení jejich vlastnických práv," uvedl advokát Jan Hejl. Doplnil, že klienti by uvítali jednání s Povodím Moravy o mimosoudním řešení sporu.

Náhrada už byla podle Frank Bold Advokátů vyplacená, ale stále je ve hře náhrada za další období. Nárok totiž podle advokátů vzniká opakovaně. Nová rozhodovací praxe se podle dřívějšího Hejlova vyjádření může dotknout nejen nádrží, ale také hrází, jezů, kanalizací, vodních řadů, zavlažovacích systémů, protipovodňových opatření či studen.

Nové Mlýny jsou nádrže budované v 70. a 80. letech 20. století. Při jejich budování bylo zaplaveno několik obcí a mnoho pozemků místních lidí. Pokud se jejich majitelé včas domáhali náhrady za zaplavení, mohli v minulosti získat pouze jednorázovou náhradu. Po loňském nálezu Ústavního soudu se situace podle Frank Bold Advokátů změnila.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články