NS odmítl dovolání exposlance Volného, má podmínku za šíření poplašné zprávy
Brno/Praha 5. prosince (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání exposlance Lubomíra Volného, jenž dostal podmínku za šíření poplašné zprávy. Tvrdil, že se kvůli léku ivermektin plánují vraždy pacientů.
Soud rozhodl bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, uvedla na dotaz ČTK Iva Kaňáková, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7, který se případem zabýval jako první instance. Plné odůvodnění NS není ještě veřejně dostupné.
“Po poradě s právním zástupcem se rozhodneme, jak budeme postupovat, protože s těmi rozsudky pochopitelně nesouhlasíme,” řekl Volný ČTK. Informace, které šířil, považuje naopak za prokázané díky svědeckým výpovědím.
Ivermektin se používá jako antiparazitikum. Poslanec Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. V době koronavirové pandemie a nouzového stavu uvedl na twitteru (nyní síti X), facebooku i ve sdíleném videu, že podle jeho informací se připravuje plán diskreditace tohoto léku, a to pomocí vraždy několika pacientů, kteří jej budou užívat. Zároveň vyzval lékaře, ať se do plánu nezapojují.
U hlavního líčení Volný vinu odmítl. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Obvodní soud mu uložil dva roky vězení s podmínečným odkladem na 2,5 roku. Verdikt potvrdil městský soud.
Podle obou pražských soudů muselo být Volnému jasné, že informace, podle které by lékaři měli vraždit pacienty, není pravdivá. Zároveň věděl, jak mohou jeho výroky na veřejnost působit, tedy že mohou lidi znepokojit.
Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání, poslanci ale o žádosti nerozhodli až do konání nových voleb do Sněmovny. Muž poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


