Evropská komise vyšetřuje čínský Shein, navrhuje poplatek za levné balíčky
Brusel 5. února (ČTK) - Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování čínského internetového prodejce Shein, kterého podezřívá z porušování unijních pravidel na ochranu spotřebitele. Plánuje také přísněji kontrolovat dovoz levného zboží ze třetích zemí a obzvláště z Číny.
Aby zabránila záplavě levných balíčků z čínských e-shopů Temu a Shein, navrhuje zavést poplatek za jejich zpracování. Cílem opatření je dorovnat náklady celních úřadů, které se potýkají s enormním množstvím takových zásilek. Zpráva přichází jen den poté, co příjem veškerých čínských zásilek pozastavila americká pošta.
Evropská komise chce zjistit, zda Shein dostatečně zasahuje proti nepřiměřeným smluvním podmínkám a nekalým obchodním praktikám. Vyšetřovat budou čínskou firmu vnitrostátní orgány na ochranu spotřebitele pod dohledem EK.
Komise už dříve z podobných důvodů vyšetřovala Temu. Tehdy u firmy zjistila problematické praktiky, jako jsou falešné slevové kampaně, falešné recenze a chybějící a zavádějící informace o zákonných právech spotřebitelů.
Loni podle komise doputovalo do EU přibližně 4,6 miliardy zásilek v hodnotě nižší než 150 eur (3760 Kč). Vzhledem k rychle rostoucímu počtu těchto zásilek EK zvažuje, že za zboží dodávané konečným zákazníkům se bude účtovat manipulační poplatek.
Ústředním bodem plánované reformy je záměr zrušit současné osvobození od cel pro zásilky do 150 eur. Komise o zrušení tohoto limitu usiluje dlouhodobě. Mohlo by se dotknout rovněž internetových tržišť, jako je Amazon nebo Etsy. Cílem je zajistit, aby všichni maloobchodníci - bez ohledu na jejich sídlo - měli stejné konkurenční podmínky. Kromě toho EU plánuje zesílené kontroly a koordinovaná opatření, která mají zabránit prodeji nebezpečných výrobků nebo výrobků, které nejsou v souladu s předpisy EU.
Shein a Temu jsou velmi populární i v České republice. Důvodem jsou především jejich nízké ceny. Tyto portály jsou ale kontroverzní. Zástupci obchodu, politici a ochránci spotřebitelů kritizují mimo jiné kvalitu jejich výrobků, nedostatečnou kontrolu a nekalé konkurenční podmínky, což firmy odmítají.
Obě společnosti nyní budou mít problémy i ve Spojených státech. Pošta v USA v úterý přechodně přestala přijímat balíky z Číny a z Hongkongu. Krok přichází poté, co americký prezident Donald Trump zvýšil cla na čínské zboží a čínští prodejci zároveň přišli o možnost posílat do USA méně hodnotné zásilky bezcelně.
Další články
Ve Sněmovně se rozproudila debata o lex střízlivost, poslanci pak úpravu zamítli
Při dnešním sněmovním schvalování protiobstrukční novely jednacího řádu dolní komory se rozproudila debata o úpravě poslanců opozičního hnutí STAN, kterou chtěli zavést povinnost účasti na jednáních ve střízlivém stavu.
NS zamítl Tejcovu stížnost, podmínka za týrání psa v U. Hradišti je dostatečná
Brno/Praha 2. července (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti.
Soud zamítl změnu rozdělování daní krajům, někteří hejtmani verdikt kritizují
Brno 1. července (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) zamítl podnět senátorů na zrušení současného systému rozdělování daní krajům podle pevně stanovených podílů. Někteří hejtmani a senátoři verdikt kritizují. Nynější systém podle nich není spravedlivý, když dostatečně nezohledňuje třeba počet obyvatel, rozlohu kraje nebo provozování krajských nemocnic.
Mění se způsob určování ochranného pásma u dálnic, dotkne se to i billboardů
Praha 1. července (ČTK) - Dnešním dnem začíná platit změna zákona, podle které se při stanovení ochranného pásma silnic a dálnic bude vycházet z vymezení zastavěného území podle nového stavebního zákona, nikoli jako dosud z definice v zákoně o pozemních komunikacích. Záležet bude na územních plánech obcí.
Regulace cen pohonných hmot bude pokračovat do 19. července
Praha 29. června (ČTK) - Regulace cen pohonných hmot bude pokračovat do 19. července, rozhodla vláda. Pokud se do té doby situace na trhu s palivy stabilizuje, vrátí se jejich prodej od 20. července k běžné praxi.



