Právní poradna logo

Prohlášení vlastníka rodinného domu

Datum:15. 07. 2024 v 20:49
Poslední aktivita:22. 07. 2024 v 15:17
Zhlédnuto:399x
0

Dobrý den,

byla jsem (nebo jsem) vlastníkem rodinného domu o třech bytových jednotkách. Darovala jsem synovi 1 bytovou jednotku. A před darovací smlouvou bylo také sepsáno prohlášení vlastníka. Kde je přímo napsáno:

Jednotce byt č. 2/1 přísluší podíl na společných částech v rozsahu 18/100. Vlastníkem jednotky byt č. 2/1 a podílu 18/100 na společných částech bude nadále paní EF.

Jednotce být č. 2/2 přísluší podíl na společných částech v rozsahu 32/100. Vlastníkem jednotky byt č. 2/2 a podílu 32/100 na společných částech bude nadále paní EF

Rozestavěné jednotce byt č. 2/3 přísluší podíl na společných částech v rozsahu 50/100.

Vlastníkem rozestavěné jednotky byt č. 2/3 přísluší podíl na společných částech v rozsahu 50/100 a na společných částech bude nadále EF.

Je toho tam mnohem víc psáno, ale proč se ptám. Syn si potřeboval vzít hypotéku, aby mohl dokončit bytovou jednotku 2/3. Jeho manželka mu byla jako spoludlužník. Po nějaké době se rozvedli a snacha se odstěhovala. Opět po nějaké době syn díky nové přítelkyni přestal platit hypotéku a odstěhoval se. S jeho bývalou manželkou udělali mezi sebou u právníka smlouvu, že vše přepíše na ni i s dluhy.

Mne se na nic neptali. A vše proběhlo i se zápisem do katastru.

Mohu tuto smlouvu napadnout, že jsem darovala bytovou jednotku synovi a teď tady mám cizí lidi?

Děkuji za odpověď s pozdravem EF

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Akceptovaná odpověď
0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, ke kterému níže zasíláme naše vyjádření.

Rozumíme, že situace, ve které se nyní nacházíte, je velmi nepříjemná, avšak obáváme se, že Vaše možnosti v této věci jsou značně omezené.

Jelikož se v dotazu nezmiňujete o zřízení žádného věcného práva omezujícího další nakládání Vašeho syna s předmětnou bytovou jednotkou, darováním se tato bytová jednotka stala jeho výlučným vlastnictvím. V důsledku této skutečnosti měl Váš syn právo s ní volně nakládat, což zahrnuje i možnost jejího převodu či zatížení, a to bez nutnosti Vašeho souhlasu.

V daném případě, kdy Vám vadí, že dotčenou bytovou jednotku vlastní třetí osoba, už zřejmě nemá smysl uvažovat ani o využití institutu odvolání daru pro nevděk podle § 2072 a násl. občanského zákoníku, který umožňuje dárci odvolat dar v případě, že se obdarovaný k němu chová způsobem hrubě porušujícím dobré mravy. I pokud by totiž byly splněny podmínky pro odvolání daru pro nevděk, což se nám z popisu stavu věci nejeví jako pravděpodobné, již nelze dosáhnout vrácení daru. Bývalá manželka Vašeho syna nejspíše uzavřela převodní smlouvu s Vaším synem v dobré víře a mohla byste proto teoreticky požadovat jedině zaplacení obvyklé ceny daru po Vašem synovi. Vzhledem k uvedeným skutečnostem se domníváme, že v současné době není možné vlastnictví bytové jednotky právně napadnout. Smysluplným řešením situace by mohlo být jednání s aktuálním vlastníkem o odkupu bytové jednotky.

Dovolujeme si upozornit, že naše odpověď je založena pouze na omezených informacích, které máme k dispozici, a proto naše závěry nemusí být závěry úplnými či konečnými.

V případě jakýchkoli dotazů k výše uvedenému se na nás neváhejte kdykoli obrátit.

S pozdravem,

PhDr. Mgr. Jan Ptáčník

Vedoucí advokát

ptacnik@plegal.cz

Mgr. Eliška Vítková

Advokátní koncipientka

vitkova@plegal.cz

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
LZ
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.