Právní poradna logo

Stravenkový paušál u statutárů

Datum:09. 06. 2021 v 13:26
Poslední aktivita:29. 11. 2023 v 12:52
Zhlédnuto:56025x
2

Jsme a.s. Můžeme poskytovat stravenkový paušál i statutárům (jednatelům) společnosti? Platí pro to nějaká omezení? Jaké jsou podmínky pro daňové osvobození peněžitého příspěvku na stravování?

Odpovědi (1)

1

Členům statutárního orgánu právnické osoby lze při dodržení určitých podmínek poskytovat stravenkový paušál. Předně je však nutné, aby ve smlouvě o výkonu funkce bylo uvedeno, že vykonávání funkce statutárního orgánu právnické osoby se řídí stejnými principy, které jsou platné i pro zaměstnance v pracovním poměru a statutárnímu orgánu tudíž vzniká nárok na dovolenou, nárok na stravné při pracovní cestě, nárok na příspěvek na stravování atd.

Proto, aby byl stravenkový paušál osvobozen od daně, je nutné vytvořit i pro statutární orgány právnických osob harmonogram směn. Odpracuje-li tak statutární orgán celou směnu, bude se jednat o příjem (do výše 75,60 Kč za směnu) osvobozený od zdanění. Stravenkový paušál, který je osvobozen od zdanění, musí být uveden na mzdovém listě tak jako ostatní příjmy od daně osvobozené, např. příspěvek na penzijní připojištění do výše 50.000,- Kč za rok.

PEYTON legal advokátní kancelář - https://www.peytonlegal.cz/

Právní poradna - obrázek k otázce

Odpovědět na dotaz