Referendum požadující maximální možné úsilí

Požadavek maximálního možného úsilí se týká všech oblastí, ve kterých samospráva může něco konat

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Referendum o otázce 

Požadujete, aby orgány obce Veverská Bítýška aktivně vyvíjely v rámci své samostatné působnosti maximální možné a přípustné úsilí k tomu, aby bylo v maximální možné míře eliminováno riziko vzniku a šíření zápachu ze vznikající laminační linky na území města?

bylo vyhlášeno brněnským krajským soudem na nedávné volby do zastupitelstev. V této věci, č.j. 64 A 5/2022-43, soud nesouhlasil se zastupitelstvem, že o takové otázce referendum konat nelze, neboť podle zastupitelstva orgány obce nemají v rámci své samostatné působnosti žádnou možnost eliminovat vliv na životní prostředí způsobený soukromým investičním záměrem.

Soud souhlasil, že pokud by v dané oblasti obec ničeho činit nemohla, nebylo by konání referenda smysluplné. Pravdou však je, že existují oblasti, ve kterých může obec v rámci své samostatné působnosti určité kroky činit: od kroků neformálního charakteru (jednání s investorem, předsmluvní vyjednávání), přes případnou regulaci prostřednictvím obecně závazných vyhlášek nebo územního plánu až po aktivní vystupování v rámci povolovacích procesů podle stavebního zákona, v nichž bude město účastníkem. Referendum o těchto oblastech konat lze a v požadavku maximálního úsilí nelze spatřovat nejasnost otázky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články