Za vraždu advokáta si muž odpyká 16 let, potvrdil Nejvyšší soud
Za vraždu pražského advokáta si majitel bezpečnostní agentury Petr Štalzer s konečnou platností odpyká 16 let ve vězení.
Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS), zjistila dnes ČTK z webové databáze. Štalzer chtěl podle pravomocného rozsudkuzastřelit jiného muže, ale spletl si jej s právníkem, který byl zamýšlené oběti podobný a bydlel na stejném místě.
V dovolání Štalzer tvrdil, že justice k případu přistoupila povrchně, jednostranně a tendenčně. Zpochybňoval například také použitelnost pachové stopy na vystřelené nábojnici. NS však nezjistil žádný extrémní rozpor mezi skutkovými zjištěními soudů a provedenými důkazy, což je základní podmínka pro případný zásah.
“Napadené rozhodnutí odvolacího soudu tak není zatíženo vytýkanými vadami, což znamená, že dovolání obviněného nebylo možno přiznat jakékoliv opodstatnění,” stojí v usnesení senátu s předsedou Petrem Šabatou. NS rozhodl v únoru bez veřejného jednání, nyní usnesenízpřístupnil v internetové databázi.
Čtyřiačtyřicetiletý advokát, otec dvou malých dětí, zemřel předloni v květnu. V garáži ve Výhledové ulici v Praze 5 jej zasáhlo z bezprostřední blízkosti pět střel. Podle verdiktu střílel Štalzer, který chtěl usmrtit svého bývalého německy hovořícího klienta, s nímž měl spory. Klient, který obchoduje s uměleckými předměty, dříve bydlel na stejné adrese jako advokát a na poštovní schránce nechal po přestěhování štítek se svým jménem.
Kromě vraždy uznal soud Štalzera vinným i z nedovoleného ozbrojování, ve svém rodinném domku v Brandýse nad Labem měl bez povolení samopal, brokovnici a kulovnici. Muž vlastnictví zbraní přiznal, měl je prý proto, aby chránil sebe a svou rodinu, protože se bál výhrůžek.
Zdroj: ČTK
Další články
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.



