Využití Muzejky na Moravském náměstí v Brně brání soudní pře s bývalým nájemcem
Brno 21. července (ČTK) - Využití prostorů v Berglově paláci na Moravském náměstí v Brně, kde dříve byla řemeslná pekárna, stále brání soudní pře s bývalým nájemcem. Město se společností Gattamelata vede tři spory.
Ve dvou vystupuje jako žalobce a požaduje kromě jiného vyklizení prostor, ve třetím jako žalovaný kvůli údajnému bezdůvodnému obohacování. Městský soud v Brně společnosti částečně vyhověl, město i žalobce se odvolali. ČTK to dnes řekla Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu.
Nájemce Muzejky dostal výpověď před více než dvěma lety s tím, že do konce května musí vyklidit prostory. Jako důvod uvedlo město dlouhodobé problémy s placením nájemného či záloh na energie nebo svévolné úpravy interiérů bez respektu k památkové hodnotě. Společnost reagovala na svém instagramu. Osm let fungování v městských prostorách označila za neskutečně těžké, vedení města za despotické a arogantní. “Problém se vleče od samého začátku, kdy jsme investovali desítky milionů do rekonstrukce zchátralého, památkově chráněného městského majetku,” napsali zástupci firmy.
Město nyní v jednom soudním sporu požaduje zaplacení dluhu za využívání prostor, který v roce 2023 překračoval 800.000 korun. Ve druhém usiluje o vyklizení prostor po uplynutí výpovědní lhůty a skončení právního vztahu k využívání nemovitosti. “Ve třetím sporu společnost Gattamelata žaluje město za údajné bezdůvodné obohacování. Žalobce po městu požaduje 1,2 milionu korun, soud v Brně mu částečně vyhověl. Podle rozsudku by mělo město zaplatit zhruba 160.000 korun. Proti tomuto rozsudku se město i žalobce odvolali,” sdělila Loukotová.
Berglův palác, známý také jako jako Berglerův palác nebo Berglova vila či Muzejka, byl postaven v 60. letech 19. století jako novorenesanční dům s novogotickou fasádou. Stavbu navrhl vídeňský architekt Heinrich Ferstel, autor nedalekého Červeného kostela a několika dalších brněnských staveb. Jméno Muzejka dům dostal ve 20. letech 20. století, když patřil Zemědělskému muzeu a v přízemí byla Kavárna Muzeum. Muzeum bylo v roce 1943 zrušeno, název budově zůstal. Památkově chráněná je od roku 1964.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


