Ve Španělsku mají za takzvaný greenwashing hrozit pokuty až sto tisíc eur

Madrid 15. března (ČTK) - Španělská vláda připravuje zákon, který má zamezit takzvanému greenwashingu, tedy klamání spotřebitele dezinformacemi o šetrnosti produktu k životnímu prostředí.

Česká tisková kancelář
Ekologické obaly
Foto: Canva

Za nelegální bude považováno označení výrobku jako udržitelného, zeleného či šetrného k planetě, pokud to firma nedoloží vědeckými poznatky. Za porušení této normy budou hrozit pokuty až 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Informoval o tom dnes deník El País.

Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele připravuje zákon o udržitelné spotřebě, který má být podle deníku El País ještě přísnější než unijní předpisy. Používání ekologických štítků bez doložení jejich pravdivosti bude také považováno za porušení pravidel hospodářské soutěže a bude za to hrozit vysoká pokuta.   

Evropská komise (EK) přišla s návrhem, jehož cílem je zamezit využívání ekologických označení jako marketingové strategie bez doložení skutečných kvalit výrobku, před dvěma lety. Pravidla letos v lednu schválil Evropský parlament, po potvrzení členskými státy mají mít země dva roky na zapracování směrnice do svých právních předpisů.

Více než polovina ekologických tvrzení na výrobcích v EU je podle starších údajů EK nejasných, zavádějících či nepodložených.   

Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele v návrhu zákona o udržitelné spotřebě rovněž počítá se zavedením "indexu opravitelnosti", z něhož mají spotřebitelé poznat životnost výrobků. Toto opatření se má týkat domácích spotřebičů a elektroniky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články