CODEXIS AI Agent
Právní Prostor

Netík, jenž vyhrožoval politikům, neuspěl s ústavní stížností, dostal podmínku

Brno 20. listopadu (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jakuba Netíka, jenž vyhrožoval ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), dalším politikům a bývalému radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi. Dostal podmíněný trest 27 měsíců se čtyřletou zkušební dobou.

Netík, jenž vyhrožoval politikům, neuspěl s ústavní stížností, dostal podmínku

“Rozhodnutí trestních soudů byla věcně správná a není jim z ústavního hlediska co vytknout,” uvedla na dotaz ČTK mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

Netík ve stížnosti uvedl, že šlo o politický projev, který by měl požívat nejvyššího stupně ochrany. Poukázal také na to, že podobné projevy se v ČR kriminalizují, jen pokud vyjadřují opoziční názory, jinak nikoliv. “Stěžovatelovo odsouzení nehodnotí ÚS jako popření ústavní ochrany politické soutěže a politických projevů, ale naopak jako projev jejich zvýšené ochrany. Stěžovatelovy projevy nepochybně směřovaly a vyzývaly k porušení základních hodnot demokratického právního státu,” stojí v usnesení.

Netík už dříve popřel, že by někomu vyhrožoval násilím. Kauzou se zabýval Obvodní soud pro Prahu 7, letos rozsudek potvrdil Městský soud v Praze i Nejvyšší soud.

Podle verdiktu Netík v září 2023 na protivládní demonstraci na Letné v Praze prohlásil, že Rakušan a vláda budou viset. “Rakušane, vládo, prezident Putin zná viníky. A stejně jako on visel tam na té budově, tak i vy všichni vlastizrádci tohoto národa, kteří adorujete fašismus v této zemi, budete taky viset,” řekl Netík. Odkazoval tak na obraz ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, který byl na budově ministerstva vnitra na Letné vyvěšený v říjnu 2022.

Že budou různí politici, ale i tehdejší předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo Šarapatka “viset”, pronesl Netík podle verdiktu i v několika videích na sociálních sítích, případně to napsal ve zveřejněných příspěvcích. Netík se podle rozsudku dopustil vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a nebezpečného vyhrožování. Odsouzen byl i za hanobení národa kvůli výrokům o Ukrajincích.

Netík se hájil tím, že nikomu nevyhrožoval násilím. U obvodního soudu uvedl, že výrok myslel doslova - nešlo tedy podle něj o hrozbu oběšením, ale o vyjádření toho, že i podobizny politiků a dalších lidí budou na nějakém obraze či plakátu vyvěšené. Soudy ale takovou argumentaci odmítly, poukázaly například na reakce Netíkových příznivců na sociálních sítích.

Trest zahrnuje i dříve uložené patnáctiměsíční vězení s podmínečným odkladem na tři roky, které mu uložil Okresní soud v Litoměřicích za schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru v kontroverzních videích. I v této věci se Netík obrátil na Nejvyšší soud, který jeho podnět odmítl. V dovolání Netík uváděl, že šlo o politické projevy, a poukazoval na princip názorové plurality, která je základním kamenem demokracie. Nejvyšší soud však zdůraznil, že Rusko se na Ukrajině bez pochybností dopustilo zločinu proti míru a Netík jej schvaloval, za což po právu dostal trest.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu

Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Aktuality

V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi

V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Aktuality

Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty

Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Aktuality

Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet

Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Aktuality

Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci

Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
CODEXIS AI Agent