IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

Kvůli podvodům u příspěvku pro OSVČ jsou podána trestní oznámení

Praha 15. května (ČTK) - Finanční správa dosud podala dvě trestní oznámeni a další připravuje v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), informovala správa v tiskové zprávě. Dosud finanční správa zastavila u pokusů o neoprávněné vyplacení příspěvku vyplacení zhruba 1,2 milionu korun.

Kvůli podvodům u příspěvku pro OSVČ jsou podána trestní oznámení

V prvním případě chtěl podle správy neoprávněný žadatel vylákat na výplatě příspěvku 875.000 korun, když podal žádosti jménem živnostníků, kteří však o bonus nežádaly. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Žádosti podala osoba za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činí maximální příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ. Následně novelu zákona MF prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu až do 8. června, a to opět 500 korun denně. Na druhé období ovšem musí OSVČ opět podat žádost, pokud již požádala o příspěvek v prvním období.

Dosud finanční správa podle informací na twitteru přijala v rámci prvního období 492.815 žádostí a z toho zpracovala 491.834. V případě druhého období správa přijala 124.757 žádostí a zpracovala jich 119.733. Celkem za obě vyplatila přes 14 miliard korun. V případě prvního období je průměrná vyplacená částka 24.145 korun a u druhého období 18.791 korun.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady.

Příspěvek je určen nejen živnostníkům, ale i dalším obdobným samostatným profesím. Příspěvek nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Dosáhnou na něj i OSVČ, které současně pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové.

Zástupci obcí a krajů v posledních dnech kritizovali, že vyplácení bonusu připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je totiž fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

“Vláda ve zrychleném režimu prosadila, aby se obce ze svých příjmů podílely na vyplácení jednou třetinou. S nikým nic neprojednávala, takže o této povinnosti zatím ze starostů a hejtmanů nemá téměř nikdo ani tušení,” uvedl dnes například předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj by o tom měla jednat Sněmovna.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv

Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv
Aktuality

Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec

Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec
Aktuality

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu

Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Aktuality

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Aktuality

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
IMOFA - operativní leasingy