Kaiser za tvrzení o příbuzenství se Zápotockým dostane 400.000 Kč, potvrdil NS
Brno 6. března (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) potvrdil herci Oldřichu Kaiserovi odškodnění 400.000 korun od mediálního domu Czech News Center. Nenašel důvod ani ke zvýšení ani ke snížení částky.
Příčinou sporu byla mylná informace deníku Blesk o hercově příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. Neúspěšné dovolání podal jak Kaiser, tak Czech News Center. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce. Vyjádření obou stran ČTK shání.
Vydavatelství označilo částku za nepřiměřeně vysokou, Kaiser naopak za příliš nízkou. Vyjádřil názor, že vydavatelé bulvárních médií dosahují i díky zveřejňování skandálních informací vysokých zisků. Částky, které soudy v obdobných případech přiznávají poškozeným, nemohou podle Kaisera plnit preventivně-sankční funkci a odrazovat vydavatele od podobného počínání.
NS uvedl, že zadostiučinění nelze ztotožňovat s podílem na zisku. “Měla-li by přiznaná náhrada odradit žalovanou od uveřejňování pikantních informací ze života slavných osob, nejspíše by musela dosahovat astronomických částek mimo jakoukoli přiměřenost ve vztahu k jiným případům. O možném výchovném působení na sdělovací prostředky cestou vysokých náhrad lze podle dovolacího soudu s úspěchem pochybovat,” stojí v rozsudku.
Částku 400.000 korun označil NS za přiměřenou okolnostem. Justice zohlednila, že Kaiser je známá osobnost a publikovaná informace jej mohla poškodit. Redakce si ale informaci nevymyslela v honbě za senzací, jen ji převzala od třetí osoby. “Žalovaná jako profesionál zanedbala svou povinnost ověřit si informaci, kterou jejím prostřednictvím sděluje třetí osoba, ačkoli takové ověření v daném případě nepředstavovalo žádné větší obtíže,” uvedl NS.
Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.
Kaiser požadoval za nepravdivou informaci omluvu a odškodnění pět milionů korun. Nejprve vysoudil 100.000 korun, Ústavní soud ale poté rozhodl, že má nárok na vyšší odškodné, protože stotisícová částka neplní ani satisfakční funkci pro poškozeného, ani preventivní funkci před zveřejňováním nepravdivých informací.
Následně se odškodnění rozhodnutími pražských soudů zvýšilo na 400.000 korun. Po odmítnutí obou dovolání Nejvyšším soudem se obě strany opět teoreticky mohou obrátit na Ústavní soud.
Další články
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.
NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty
Brno 10. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil znovu otevřít spor kolem dotace 1,6 milionu korun z evropských fondů pro drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert. Městský soud v Praze musí vyjasnit, zda se na zahájení přezkumného řízení vztahuje desetiletá, nebo čtyřletá lhůta.



