Britští poslanci odsouhlasili plán Mayové, labouristé neuspěli
Londýn 27. února (ČTK) - Britští poslanci dnes stvrdili plán pro bezprostřední vývoj kolem brexitu, který v úterý předložila premiérka Theresa Mayová. Zároveň odmítli návrh labouristů s jejich alternativní představou britského odchodu z Evropské unie. Hlavní opoziční strana avizovala, že nyní bude podporovat návrhy směřující k uspořádání referenda, v němž by se voliči mohli vyjádřit k "rozvodové" dohodě s EU.
Oproti dřívějším očekáváním nakonec dnešní večer v Dolní sněmovně nenabídl takové drama, jako předchozí hlasování týkající se brexitu. Způsobil to úterní projev premiérky Mayové, která slíbila, že o brexitové dohodě dojednané s EU se bude znovu hlasovat nejpozději 12. března. Zároveň poslancům slíbila v případě odmítnutí dohody možnost odmítnout i brexit bez dohody a vynutit si odklad vystoupení z EU.
Zřejmě nejvýraznější zlom tak dnešní večer přinesl pro opoziční labouristy, kteří neuspěli ve snaze donutit vládu k vyjednávání o svých návrzích pro budoucí vztahy mezi Británií a EU. Labouristický dodatek k neutrálnímu vládnímu usnesení podpořilo v 650členné Dolní sněmovně jen 240 členů. Strana by tak nyní měla začít usilovat o to, aby o otázce brexitu znovu rozhodovali voliči v referendu.
Stínový ministr pro brexit Keir Starmer vysvětlil, že “pojistka” v podobě plebiscitu by mohla být napojena na jakoukoli “rozvodovou” dohodu schválenou poslanci. Občané by prý měli vybírat mezi “důvěryhodnou variantou pro odchod” a setrváním v EU.
Většinovou podporu dnes v dolní komoře britského parlamentu nezískal ani návrh Skotské národní strany (SNP), který požadoval odmítnutí brexitu bez dohody za jakýchkoli okolností a nehledě na skutečný termín odchodu Spojeného království z EU. Poslanci přitom na konci ledna schválili jiný návrh o odmítnutí neřízeného vystoupení z unie.
Bez problému naopak prošel požadavek konzervativního poslance Alberta Costy ohledně zachování práv občanů EU žijících v Británii a stejně tak práva britských občanů žijících v členských zemích bloku, a to i v případě brexitu bez dohody. Uspěl také návrh labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Ten v zásadě opakuje závazky, se kterými v úterý přišla předsedkyně vlády. Stanovuje, že pokud parlament v polovině března odhlasuje odklad brexitu, musí o tento krok vláda požádat unii a změnit datum brexitu zakotvené v domácím zákoně.
O možném odkladu brexitu dnes hovořil také francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož by zbylé státy EU nemohly britskou žádost odsouhlasit, pokud by ji neprovázel jasný plán, který vedl k ratifikaci brexitové dohody.
Další články
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.



