Právní poradna logo

Způsoby zjištění majetku soudem

Datum:03. 06. 2021 v 13:02
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 13:11
Zhlédnuto:8582x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jaké má soud prostředky ke zjištění movitých věcí pro účely zajištění majetku v trestním řízení? Pokud je pořizován soupis, co je jeho součástí?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Pro účely zajištění movitých věcí a dosažení účelu zajištění (především zajištění náhrady škody poškozenému) umožňuje zákon č. 279/2003 Sb., o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení použití několika prostředků vedoucích k zjištění movitých věcí, které mohou být předmětem zajištění. Soud je oprávněn nařídit

• osobní prohlídku obviněného,

• prohlídku obydlí, tj. bytu nebo jiných prostor sloužících k bydlení nebo prostor k nim náležejících a

• prohlídku jiných prostor a pozemků, kde lze předpokládat, že má obviněný svůj majetek.

Samotný výkon těchto prohlídek činí orgán, který je nařídil, nebo policejní orgán.

Uvedené prostředky představují zásah do nedotknutelnosti osoby, zásah do domovní a osobní svobody, a proto je přípustné je provádět jen za účelem trestního řízení v souladu se zákonem, konkrétně v souladu s ustanoveními § 82 a násl. zák. č. 141/1961 Sb., trestního řádu.

Zákon o výk. zaj. maj. v ustanovení § 5 odst. 3 stanovuje povinnost tomu, kdo prohlídku provádí, aby sepsal movité věci, jichž se zajištění týká. Jsou-li na místě prohlídky movité věci, které nejsou uvedeny v rozhodnutí o zajištění majetku, je povinností osoby provádějící prohlídku sepsat i tyto věci, avšak pouze v případě, že nejsou ze zajištění vyloučeny podle ustanovení § 3 tohoto zákona. Soupis movitých věcí musí obsahovat jejich dostatečnou identifikaci tak, aby byla vyloučena jejich záměna.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.