Vážený pane Šípku,
na Vaši otázku, který z článků je pravdivý, nalezneme odpověď přímo v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Tento v ustanovení § 1016 odst. 1 říká, že „plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku“. Není tomu tak pouze pokud je sousední pozemek veřejným statkem (např. obecní cesta, komunikace), v takovém případě spadané plody nadále náleží majiteli stromu.
Jestliže tedy strom vyrůstá z jednoho pozemku, ale jeho větve přesahují na pozemek sousední, ovoce z něj spadlé na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku, který s ním poté může libovolně nakládat. Vlastník stromu tedy nemůže po vlastníku sousedního pozemku požadovat vydání ovoce, které na sousední pozemek spadlo. V případě, že ovoce ještě neopadalo, patří stále vlastníkovi stromu. Majitel sousedního pozemku tedy nemá právo ovoce ze stromu česat, pokud se s majitelem stromu nedohodl jinak. Naopak by měl dle § 1021 občanského zákoníku umožnit vstup majiteli stromu na svůj pozemek, aby mohl plody ze stromu očesat on. Toto umožnění vstupu se děje v případě, že majitel stromu nemá jinou možnost, jak se ke svým plodům dostat.
Pro zajímavost toto platí i v případě spadaného listí. Listí spadané z majitelova stromu na sousední pozemek náleží sousedovi a ten je tak odpovědný za jeho úklid. Soused může požadovat úklid listí po majiteli stromu, ten však nemá povinnost mu vyhovět.
S pozdravem
Matzner Legal