Vážená paní Tesařová,
děkujeme Vám za doplňující dotaz v návaznosti na otázku ohledně testování neočkované části zaměstnanců – rozumíme, že Vás dále zajímá, zda je možné se bránit proti již nařízenému povinnému testování neočkovaných zaměstnanců, dále jaké sankce hrozí zaměstnavateli, pokud se některý z jeho zaměstnanců nepodrobí testování a konečně zda i za současné situace zůstává informace o tom, zda je zaměstnanec očkovaným, nebo není, jeho osobním údajem.
Zaměstnavatelům (a osobám samostatně výdělečně činným) se pro kontrolní účely v návaznosti na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které od pondělí 22.11.2021 zavádí povinné testování některých zaměstnanců (dále jen „opatření“), pro dodržování tohoto opatření nařizuje vést evidenci o provedených testech, a to minimálně ve formátu, který umožní provedení kontroly dodržení tohoto mimořádného opatření (datum provedení testu a jméno testované osoby). Na povaze informace zda je ten který zaměstnanec očkovaný to však nic nemění – stále se jedná o informaci v kategorii osobní údaj. S novým opatřením však zaměstnavatel má dostatečný (a legitimní) právní důvod ke sběru těchto údajů, jelikož důvodem je ochrana veřejného zdraví, jak se uvádí v odůvodnění opatření.
Pakliže se některý zaměstnanec testování nepodrobí, jistě za takové odmítnutí nelze sankcionovat zaměstnavatele – tomu je v souvislosti s takovým případem toliko uloženo oznámit tuto skutečnost bez zbytečného odkladu místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví a dále zajistit organizačním opatřením omezení zaměstnance s ostatními osobami na nezbytnou míru. Zaměstnanci, který se nepodrobí testu je nařízeno nosit ochranný prostředek dýchacích cest a dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru od ostatních osob a stravovat se odděleně od ostatních osob. Dodáváme, že ačkoliv to bylo mediálně avizováno, u očkovaných zaměstnanců starších 60 let nebude nakonec vyžadováno testování, neboť dle mimořádného opatření tito nespadají do kategorie osob povinných nechat se testovat.
Pakliže by zaměstnavatel z jakéhokoliv důvodu neplnil povinnost uloženou opatřením, vystavuje se riziku pokuty za přestupek dle zákona o ochraně veřejného zdraví v podobě pokuty až ve výši 3.000.000,- Kč.
Pokud jde o Vaši třetí otázku, zda je možné bránit se proti nařízenému povinnému testování, pak vedle možnosti odmítnout podrobení se testování (však s výše popsanými důsledky) podléhají mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví soudnímu přezkumu a je tedy možné obrátit se s žalobou k příslušnému soudu.