Právní poradna logo

Smyslový materiál označení

Datum:08. 08. 2024 v 15:23
Poslední aktivita:15. 08. 2024 v 11:20
Zhlédnuto:548x
0

Dobrý den,

prodáváme smyslový materiál (suchou barvenou rýži, suchou barvenou cizrnu, těstoviny, vodní perly...). Chtěla bych se zeptat, jak musíme tento materiál označit. (Slouží dětem ke smyslové hře - přesypávání, hrabání se v tom apod.) Stačí tento materiál označit, že se jedná o smyslový materiál a ne o hračku a je nevhodný pro děti do 3 let?

Příklad smyslového materiálu je třeba na webu zde (nejedná se o náš eshop):

https://www.mamyvrejzi.eu/duhova-cizrna/

https://www.mamyvrejzi.eu/dvoubarevne-vodni-perly/

https://www.mamyvrejzi.eu/duhova-metalicka-ryze/

Dále pokud děláme "smyslový box", který se skládá z hraček + smyslového materiálu, stačí nám prohlášení o shodě a certifikáty od výrobců? (např. pytlík barvené rýže, plastová zvířátka, dřevěný vysypávací tác)

Děkuji.

Eliška Höferová

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Höferová,

z definice nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky, která zní: „za hračku se považuje výrobek navržený nebo určený ke hraní dětem mladším 14 let, včetně výrobku navrženého nebo určeného vedle hraní i k dalším účelům“ lze dovodit, že Vámi popsaný smyslový materiál sloužící primárně ke hře dětí je hračkou.

Označování výrobků, konkrétně hraček, pak dle současné legislativy podléhá řadě povinností, zejména: označení typu, série, sériového čísla nebo čísla modelu nebo jakéhokoli jiného prvku umožňujícího identifikaci hračky, označení výrobce nebo dovozce a označení CE. O povinnosti označit smyslový materiál naplňující definici hračky explicitně slovy „hračka“ zákon nehovoří, tudíž takovou povinnost nemáte. Rozhodně to však neznamená, že se v případě nepoužití označení „hračka“ na smyslový materiál nebudou vztahovat příslušná ustanovení. Pokud smyslový materiál naplňuje definici hračky z nařízení, vztahují se na něj pravidla v tomto nařízení uvedená a všechny související právní předpisy. Vzhledem k primárnímu účelu, kterým je hra, nelze smyslový materiál považovat např. za „výrobky určené k použití ve školách a v jiných pedagogických souvislostech pro didaktické účely pod dohledem dospělého instruktora, jako jsou vědecké přístroje“.

Co se týká označení nevhodnosti do 3 let, dovolujeme si na tomto místě doplnit, že toto upozornění musí být čitelné, ať už je popsáno slovy nebo za využití grafické značky, a je třeba jej uvést přímo na hračce nebo na obalu hračky. K upozornění musí být dále připojena stručná informace o druhu nebezpečí, které toto upozornění vyžaduje (např. „Obsahuje malé části.“ nebo „Nebezpečí vdechnutí malých částí.“), kdy uvedení této informace již postačí v návodu.

V poslední řadě k požadavkům týkajícím se výrobců hraček, které mají být součástí smyslových boxů. Jako distributor máte povinnosti ověřit, zda je hračka opatřena označením CE, zda jsou k ní přiloženy požadované doklady, upozornění, instrukce a bezpečnostní informace v českém jazyce a zda výrobce a dovozce splnili požadavky stanovené v § 4 odst. 3 a 4 a § 6 odst. 2 nařízení o technických požadavcích na hračky. Z důvodu rozsahu zmíněných ustanovení na ně zde pouze odkazujeme. Pro posouzení Vaší situace je zásadní, zda z Vámi zmiňované certifikace vyplývá splnění všech výše uvedených požadavků aktuální legislativy, či o jak obsáhlou certifikaci se jedná. Pro bližší posouzení Vaší situace dle konkrétních podkladů Vám doporučujeme vyhledat advokáta.

S pozdravem

Matzner Legal

 

Odpovědět na dotaz