Dobrý den,
pravidla pro vydání regulačního plánu jsou obsažena v §§ 61 – 74 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (dále jen „stavební zákon“), obsahové náležitosti pak v §§ 19, 20 a v příloze č. 19 k vyhlášce o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti.
Regulační plán se vydává z podnětu (může podat kdokoliv, následně o pořízení musí rozhodnout zastupitelstvo) nebo na žádost (pouze v případě, že to územní plán připouští, v takovém případě o pořízení zastupitelstvo nerozhoduje, ale žadatel hradí náklady na zpracování regulačního plánu).
Podnět, který může podat kdokoliv, musí obsahovat zejména údaje o požadovaném záměru, identifikaci pozemků, údaje o dosavadním využití vymezené plochy, důvody a účel pořízení regulačního plánu a přehled územních rozhodnutí, která mají být plánem nahrazena. Na pořízení regulačního plánu z podnětu není právní nárok – o pořízení regulačního plánu z podnětu rozhoduje zastupitelstvo, přičemž v případě zamítnutí návrhu pak není možnost se vydání domáhat jinak.
Žádost o vydání regulačního plánu lze vydat pouze v případě, že to územní plán připouští. V takovém případě o pořízení nerozhoduje zastupitelstvo – pokud žádost splňuje všechny podmínky, přistoupí se rovnou k pořízení regulačního plánu. Náklady na pořízení ale hradí žadatel.
Jakmile je připravený návrh regulačního plánu, postupuje se obdobně, jako v případě vydání územního plánu. Musí se nařídit veřejné projednání, umožnit podání připomínek, námitek a stanovisek a na základě jejich vypořádání regulační plán buď přepracovat, nebo předat zastupitelstvu k vydání.
Váš dotaz je poměrně obecný a nevyplývá z něj, zda jste v postavení obce či investora. Pokud byste měl zájem o konkrétnější právní radu týkající se vydání regulačního plánu, zkuste Váš záměr trochu rozebrat. V obecné rovině je postup vydání regulačního plánu poměrně přehledně zpracován právě v § 61 a násl. stavebního zákona.
S pozdravem
Mgr. Vítek Švejda, právník