Právní poradna logo

Pracovní úraz

Datum:24. 02. 2023 v 01:53
Poslední aktivita:02. 03. 2023 v 10:18
Zhlédnuto:3878x
0

Dobrý den.

Utrpěl jsem v práci úraz,který byl řádně nahlášen a vyšetřen. Zaměstnavatel mi ho přes rok uznával, pak po výzvě kooperativy, která si nechala udělat znalecký posudek (mimochodem dle mého zcela poplatný kooperativě) mi úraz uznávat přestal. Může se takto zříci povinnosti za pracovní úraz?

V kostce shrnu:

Pracoval jsem jako elektromontér vysokého napětí pro zaměstnavatele Správu železnic. Při opravě vedení mi při zvednutí břemene na kolejový jeřáb silně píchlo v ruce. Ruka začala bolet, vše se řádně zapsalo do knihy úrazů, následně i s bezpečnostním technikem. Byla mi vydána neschopenka pro pracovní úraz - poškození měkkých tkání. Jenže ruka bolela stále víc, absolvoval jsem rehabilitace, rázové vlny a injekce, ale stav se zhoršoval, začalo bolet rameno, mravenčení prstů a bolesti zad. Byla mi doporučena návštěva neurologa. Po určitých peripetiích kvůli covidu, jsem se dostal na vyšetření do nemocnice, kde mi byl diagnostikován útlak míchy a následná operace. O všem jsem informoval zaměstnavatele a vše bylo bez problémů. Jenže kvůli covidu mi byla třikrát odložena operace. Navštěvoval jsem ambulanci bolesti, byl jsem pro bolesti i hospitalizován.

Jenže ČSSZ mi po roce sebrala neschopenku, kterou mi kvůli operaci doktor vypsal znovu a ČSSZ mi dala inv. důchod 1. stupně. A tehdy začal zaměstnavatel komunikovat s kooperativou a vše dopadlo, jak jsem výše uvedl. Přes zdarma advokátní kancelář (příjem jsem měl jen z důchodu 9009) jsem podal přes advokáta, který za poměrně malou odměnu podal žalobu na zaměstnavatele.

Mám šanci uspět? Ve zprávách je všude uvedeno, že jsem si to způsobil v práci. Kooperativa tvrdí, že jsem měl záda poškozena již dříve. To sice ano, ale nijak mě to neomezovalo a pracovnělékařské prohlídky jsem měl vždy v pořádku - bez omezení. I ústavní soud rozhodl, že zákoník práce platí i pro lidi nemocné.

Dle mého zaměstnavatel ze strachu, že mu kooperativa nezaplatí, úraz přestal uznávat. Může se takto zachovat?

Děkuji za odpověď.

Petr Netymach

Odpovědi (1)

0

Vážený pane Netymachu,

děkujeme za Váš dotaz. Na základě uvedených skutečností nejsme bohužel schopni říci, jak velkou šanci na úspěch žaloba má. Neznáme veškeré okolnosti případu.

Konstantní judikatura Nejvyššího soudu však vychází z toho, že existence onemocnění nebo predispozice k určitému (dosud neprojevenému) onemocnění sama o sobě příčinnou souvislost mezi pracovním úrazem a onemocněním vyvolaným pracovním úrazem nevylučuje.

Pro naplnění předpokladu příčinné souvislosti ale postačí, že pracovní úraz je jen jednou z příčin škody, avšak příčinou důležitou, podstatnou a značnou.

V podrobnostech si Vás dovolím odkázat na náš dřívější článek: https://pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/zdravotni-stav-zamestnance-pred-pracovnim-urazem

Odpovídá: JUDr. Bc. Klára Rücklová, advokátka

Odpovědět na dotaz